Zakup kompresora

Zakup kompresora

2 stycznia, 2018 Przemysł 0
kompresor olejowy 100l na kółkach

Podstawowym urządzeniem w każdym warsztacie jest kompresor, który spręża powietrze, aby napędzać narzędzia pneumatyczne takie jak na przykład pistolety. Branża pneumatyki jest niezwykle szeroka, jednak wśród niej działa kilka firm – liderów, którzy są cenieni przez wszystkich poszukujących wysokiej klasy kompresorów.

Czym kierować się przy wyborze kompresora?

kompresor olejowy 100l na kółkachJeżeli zależy nam na sprawdzonym systemie pneumatycznym, powinniśmy wybrać przedsiębiorstwo, które stworzy je od podstaw: to znaczy wybierze dla nas najlepszą sprężarkę, skonstruuje linię sprężonego powietrza oraz system uzdatniania, a także zamontuje odpowiednie filtry, separatory oraz osuszacz powietrza – całość powinna być kompatybilna z danymi narzędziami pneumatycznymi, których chcemy używać. Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje sprężarek – są to sprężarki tłokowe oraz śrubowe. Mogą mieć one różne pojemności – na przykład dużą popularnością cieszy się kompresor olejowy 100l na kółkach – jest on mobilny, dlatego z łatwością można przenosić go z miejsca na miejsce, bez zbędnego wysiłku. To sprawia, że możemy z nim pracować w dowolnym miejscu warsztatu. Oczywiście kompresory o większych lub mniejszych pojemnościach również są najczęściej mobilne – to jest już właściwie ich podstawowa funkcja, nie zaś wyznacznik nowoczesności.

kompresor olejowy 100l na kółkachOprócz pojemności kompresora, powinniśmy brać pod uwagę także ich moc – na rynku dostępne są bowiem kompresory o mocy od 2,2 kW do nawet 45 kW. Moc silnika oraz wydajność urządzenia będą miały największy wpływ na to, czy urządzenie dobrze sprawdzi się w naszym warsztacie. Ale to właściwie są kwestie, nad którymi zastanawiamy się dopiero wówczas, gdy wybierzemy typ sprężarki – czyli tłokowy lub śrubowy, o czym już zostało wspomniane. Producenci polecają sprężarki tłokowe zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i do użytku prywatnego – jeśli więc posiadamy swój garaż, w którym często pracujemy, możemy zakupić taki kompresor na przykład do pompowania kół. Jedynym minusem sprężarek jest to, że nie są one urządzeniami pracującymi na akumulator, tylko do swojego działania potrzebują elektryki. Każdy kompresor wyposażony jest więc w elektryczny kabel przyłączeniowy – ograniczeniem użytkowania kompresora stanowi dostęp do prądu, chyba że posiadamy agregat, który stanowić będzie samodzielne, niezależne od sieci energetycznej, źródło prądu.

Ważne jest również to, czy kompresory posiadają specjalne mierniki, na przykład do wskazywania poziomu ciśnienia czy temperatury – to manometry i reduktory. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie użytkować kompresor.