Zadania kierownika budowy

Zadania kierownika budowy

26 września, 2017 Budownictwo 0

Każda budowa jest zawsze wieloetapowa, dlatego też jej przebieg powinien być nadzorowany. Wśród osób obecnych na placu budowy nie powinno więc zabraknąć między innymi kierownika budowy. To na nim spoczywa największa odpowiedzialność związana z tym, czy prace budowlane zostaną przeprowadzone w zgodzie z projektem.

Jakie obowiązki spoczywają na kierowniku budowy?

budowaNa kierowniku budowy spoczywa więc wiele obowiązków. Wymienić można tu między innymi przejęcie budowy od inwestora – w przypadku dużych inwestycji, zazwyczaj zatrudniany jest jeszcze inspektor nadzoru, jednak jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne, wówczas najczęściej kierownik budowy to osoba spoza firmy budowlanej, zatrudniana przez samego inwestora, dlatego obecność inspektora nadzoru nie jest wtedy konieczna. Przed rozpoczęciem prac, kierownik budowy kontroluje, czy w odpowiedni sposób zostało wykonane zabezpieczenie terenu budowy – co jest naprawdę ważne w przypadku wykopów, które należą do robót szczególnie niebezpiecznych. Kierownik budowy prowadzi też dokumentację oraz dziennik budowy – powinien kontrolować, czy pracownicy firmy budowlanej postępują zgodnie z wpisanymi tam zaleceniami. Ma również prawo do wstrzymania robót budowlanych, jeżeli wykaże, że powstała możliwość zagrożenia zdrowia lub życia obecnych na placu budowy pracowników.

budowaWstrzymanie prac jest możliwe także wówczas, gdy kierownik zauważy, że są one wykonywane niezgodnie z projektem. Kierownik budowy powinien być obecny na każdym etapie działań budowlanych – w przypadku domu jednorodzinnego, nadzoruje on zarówno roboty geodezyjne i prace przygotowujące teren pod budowę, jak i stawianie fundamentów, ścian i dachów. Jeżeli więc planujemy budowę domu jednorodzinnego, a nie posiadamy wiedzy technicznej, która pozwoliłaby nam na samodzielne skontrolowanie jakości poszczególnych prac budowlanych, warto zatrudnić kierownika budowy odznaczającego się dużym doświadczeniem. Kierownik specjalizujący się w kontroli przebiegu budowy obiektów mieszkalnych, z pewnością zwróci uwagę na wszystkie najważniejsze rzeczy, które będą mieć znaczenie dla komfortowej eksploatacji budynku – to nie tylko obejrzenie powstającego budynku z zewnątrz, ale także skontrolowanie tych prac budowlanych, które po wykonaniu są zakrywane – na przykład zbrojeń, izolacji przeciwwilgociowych czy rdzeni ścian kolankowych.

Osoby, które chcą być pewne, że wybudowany obiekt nie posiada żadnych wad i jego użytkowanie będzie bezpieczne, nie powinny zapominać o wybraniu doświadczonego kierownika budowy, który poświadczy oddanie obiektu budowlanego do odbioru.

Więcej informacji: www.deski-tarasowe-torun.pl