Wygodne, automatyczne nawadnianie ogrodów

Wygodne, automatyczne nawadnianie ogrodów

10 listopada, 2018 Dom i ogród 0
automatyczne nawadnianie ogrodów

Choć podlewanie ogrodów może być dla niektórych przyjemnością, to jednak czynność ta wymaga również pewnej systematyczności, na którą nie każdy może sobie dziś pozwolić. Warto również pamiętać o tym, że różnym gatunkom roślin dedykowane są konkretne rodzaje nawadniania.

Nawadnianie z natryskami

automatyczne nawadnianie ogrodówW celu zaoszczędzenia czasu coraz więcej osób zakłada dziś w swych ogrodach wygodne i praktyczne systemy automatycznego nawadniania, które dostosowują pożądaną ilość wody do indywidualnych potrzeb roślin. Tego typu nawadnianie pozwala nam więc cieszyć się pięknem naszego ogrodu przy minimalnym wysiłku z naszej strony. System automatycznego nawadniania ogrodów wymaga opracowania dokładnego projektu, który pozwoli nam ulokować natryski w odpowiednich miejscach. Warto przy tym zaznaczyć, że systemy automatycznego nawadniania najlepiej projektować jeszcze przed zaistnieniem ogrodu, montaż tego typu systemu podziemnego wymaga bowiem gruntownego przekopania działki. Techniczny rysunek planu ogrodu rozpoczynamy od rozrysowania domu, podjazdu oraz wyszczególnienia obszarów, na których zamontowane zostaną natryski. Pamiętajmy o tym, że wykonanie profesjonalnego rysunku przestrzennego ogrodu możemy również zlecić architektowi, który wykona go dla nas w skali 1:100. Obszary zielone, na których znajdą się natryski należy również podzielić ze względu na typ roślin, które się na nich znajdą. Ogród dzielimy wówczas na trzy główne grupy: trawnik, rabaty z niskimi roślinami oraz obszar porośnięty wysokimi krzewami i drzewami.

automatyczne nawadnianie ogrodówMamy wówczas możliwość dobrania odpowiednich rodzajów natrysku do konkretnych typów roślin. Zraszacze, które będą wysuwać się do góry z ziemi, będą mogły dzięki temu zatrzymywać się na różnych, wymaganych wysokościach. Dla przykładu: w przypadku trawnika natryski te będą praktycznie przylegać do ziemi, jednak w przypadku wysokich drzew i krzewów muszą one unieść się na znacznie wyższą wysokość. Projektując automatyczne nawadnianie ogrodów należy również pamiętać o tym, że natryski będą nawadniać jedynie określony obszar zieleni, najlepiej rozmieszczać je więc w określonej odległości od siebie (np. co 1,5 metra). Projektując system automatycznego nawadniania ogrodu nie możemy również zapominać o rurach, które umożliwią dopływ wody do natrysków. Przewody wodne najlepiej umieszczać pod ziemią (nie szpecą one wtedy naszego ogrodu), jednak istnieje również możliwość umieszczenia ich na powierzchni ziemi (zewnętrzny układ przewodów stosuje się zazwyczaj wówczas gdy mamy do czynienia z ogrodem, którego nie chcemy lub nie możemy przekopywać). Opracowany projekt ogrodu należy wcielić następnie w życie. Pomogą nam w tym fachowcy, którzy zajmą się wówczas nie tylko pracami fizycznymi (m.in. przekopaniem ogrodu), ale również planowaniem rozmieszczenia centralnych natrysków oraz zaprogramowaniem ich pracy.

Eksperci wytłumaczą nam również kiedy powinniśmy zraszać nasze rośliny i jaka intensywność natrysków będzie dla nich najbardziej odpowiednia. Nauczymy się również posługiwać się zaworami, za pomocą których będziemy mogli dowolnie regulować napływ wody oraz ustalać pożądane godziny natrysków.