Wybieramy prawidłowy wymiar materaca do łóżka

Wybieramy prawidłowy wymiar materaca do łóżka

5 września, 2019 Dom i ogród 0
materac piankowy

 

Prawidłowa długość snu u osoby dorosłej powinna wynosić 8 godzin. Oznacza to, że każdego dnia jedną trzecią doby poświęcamy na spanie. Podczas tego czasu regenerują się nasze mięśnie oraz uspokajają nerwy. Aby było to możliwe, konieczne jest odpowiednie wsparcie dla naszego ciała. Takie zadanie spełnia odpowiednio dobrany materac.

Wybór rozmiaru materaca do łóżka

materacTen element jest ważny nie tylko ze względu na zwiększony komfort podczas snu, ale także biorąc pod uwagę jego wpływ na nasze zdrowie. Prawidłowo dobrany materac nie tylko wspiera kręgosłup i biodra, ale także ogranicza ryzyko rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów we wnętrzu materiału, czyniąc go antyalergicznym. Zanim jednak przejdziemy do kwestii wypełnienia materaca, skupmy się na początek na doborze odpowiedniego wymiaru, dostosowanego do potrzeb. Zakłada się, że wielkość podkładu powinna być co najmniej 20 centymetrów dłuższa od wysokości naszego ciała. Zatem osoby, których wzrost przekracza 180 centymetrów powinny zainwestować w materac na zamówienie. Z kolei szerokość powinna wynosić minimum 70 centymetrów dla jednej osoby. Zatem posłanie dwuosobowe nie powinno mieć mniej niż 140 centymetrów szerokości, choć oczywiście materace 150×200 do łóżka małżeńskiego to jeszcze lepszy wybór, bowiem im większa powierzchnia do spania, tym bardziej komfortowy sen.

materac piankowyCzęsto pary stają przed dylematem, czy powinny wybrać jeden wspólny, bardziej uniwersalny materac, czy też lepiej byłoby postawić na dwa osobne. Otóż oddzielne podkłady do spania to dobry wybór dla osób, które znacznie różnią się gabarytami lub mają skrajnie różne preferencje odnośnie twardości posłania. Z kolei wybierając jeden wspólny materac nie należy obawiać się o zwiększone odczuwanie ruchów drugiej osoby. Nowoczesne rozwiązania doskonale izolują wszelkie drgania podczas nocnego przekręcania się z boku na bok. Bardzo duże znaczenie ma także odpowiednio dobrany stelaż, który zapewnia prawidłowe wsparcie i wentylację dla materaca. Powszechnie spotykane łóżka z wbudowanym stelażem z listwy sosnowej czy sklejkowej płyty to niekoniecznie dobry wybór, który może obniżyć jakość korzystania z nawet najlepszego podkładu.

Stabilny, bezpieczny i trwały stelaż oraz wysokiej klasy materac o odpowiednio dobranych wymiarach i z właściwym wypełnieniem to gwarancja zdrowego, komfortowego snu bez porannego bólu pleców. Inwestycja w zdrowie to najlepsze co możemy dla siebie zrobić, zatem nie oszczędzajmy na tak ważnym elemencie i przeznaczmy kilkadziesiąt złotych więcej na doskonały odpoczynek.