Wieża Piastowska – symbol Cieszyna

Wieża Piastowska – symbol Cieszyna

19 października, 2015 Zabytki 0

Wieża Piastowska w CieszynieWieża Piastowska to jedna z ostatnich pozostałości po średniowiecznym zamku książąt piastowskich na Górze Zamkowej w Cieszynie. Gotycka, murowana wieża powstała na planie kwadratu w XIV wieku i przez stulecia zmieniała się w związku z rozbudowami i remontami.

Została zbudowana z łamanego piaskowca, ale jej cokół, wykończenia naroży ścian oraz konstrukcje nośną korony użyto obrobionych ciosów kamiennych. W najszerszej dolnej części wieża liczy sobie około 9 metrów szerokości i nieco zwęża się – do 8,5 m – ku górze. Oświetlenie w niej stanowiły wąskie okna.

Wieża Piastowska stanowiła jeden z najważniejszych elementów systemu obronnego zamku. Posiadała rozległe piwnice, których część stanowiły lochy, miała także podziemne wyjście poza zamkowe mury. Piwnice miały głębokość ok. 6 metrów. Dolna część wieży, licząca 10 metrów, stanowiła część gospodarczą. Środkowa, nieco węższa od poprzedniej, wysoka na 15 metrów, stanowiła prawdopodobnie część mieszkalną. Ostatni fragment, czterometrowy i najbardziej rozbudowany, pełnił funkcje militarne. Z wieży, poprzez otwory w podłodze nazywane machikułami, można było rzucać na wroga pociski i wrzące ciecze. Obecnie na tej kondygnacji wieży znajduje się taras widokowy.

W XV wieku nadbudowano kolejną część wieży, z hurdycjami i ceglanym blankowaniem. Ryciny z XVIII wieku pokazują, że pierwotnie była nakryta dachem namiotowym.
Jeszcze w XIV wieku na wieży pojawiły się tarcze herbowe z orłami piastowskimi, stworzone techniką płaskiego reliefu.
W XIX wieku wieża została odrestaurowana, zastąpiono wtedy dach namiotowy dachem pogrążonym, na wieży pojawił się też zegar. Właśnie wtedy wieża uzyskała swój znany współcześnie kształt, a mechanizm zegara zachował się do dziś.

W XX wieku wieża została odrestaurowana, odnowiono wówczas piastowskie orły, wyremontowano blankowanie i dodano na szczycie taras widokowy. Za opłatą wieżę można zwiedzać, podziwiając przy tym widok na panoramę Cieszyna i Beskidu.

Więcej informacji o wieży i jej historii, a także więcej zdjęć, można znaleźć tutaj.