Wady i zalety budowy domów z drewna

Wady i zalety budowy domów z drewna

27 lutego, 2019 Budownictwo 0
budowa domów z drewna

Projekty domów drewnianych są z roku na rok coraz popularniejsze. Mimo że w Polsce nadal przeważają tradycyjne zabudowy murowane, a drewniane domki większości z nas kojarzą się z domkami letniskowymi, to można zaobserwować, że w ostatnich latach ludzie coraz częściej decydują się na drewno jako na materiał do budowy domu mieszkalnego.

Domy z drewna mają wiele zalet

budowa domów z drewnaNa rynku mamy bardzo bogatą ofertę materiałów, których możemy użyć do budowy domu. Budowa domów z drewna ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim, postawienie drewnianego domu zajmuje znacznie mniej czasu niż tradycyjnego. W zależności od wielkości obiektu i wybranej technologii taka budowa trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, podczas gdy postawienie domu murowanego jest rozciągnięte w czasie, ze względu na konieczność stosowania przerw technologicznych przeznaczonych na wiązanie zapraw czy betonu. W przypadku budowy domów z drewna nie ogranicza nas pora roku. Takie domy można budować również zimą i nie ma to wpływu na końcową jakość czy wytrzymałość. Drewno jako materiał naturalny, gdy zostanie dobrze wysuszone i zaimpregnowane, jest bardzo wytrzymałym i trwałym materiałem konstrukcyjnym. Posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, dzięki czemu tworzy we wnętrzu korzystny mikroklimat, dlatego też domy z drewna posiadają opinię zdrowych i przyjaznych w użytkowaniu.

budowa domów z drewnaW domach drewnianych łatwo można osiągnąć niskie, a więc korzystne pod względem ekonomicznym, współczynniki przenikania ciepła. Ściany budynku drewnianego można wyłożyć (oprócz wełny mineralnej) folią paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną, dzięki czemu ich wysoka izolacyjność cieplna zapewnia niskie koszty eksploatacji. Dom z drewna jest znacznie lżejszy niż murowany, dlatego nie wymaga tak solidnych fundamentów. Pojawiają się więc oszczędności związane z mniejszą ilością użytych materiałów, a także mniejszym nakładem pracy. Domy drewniane łatwo można naprawić, rozbudować i przebudować. W przypadku domów murowanych jest to trudniejsze, bo wymaga wyburzania i stawiania nowych ścian. Pomimo licznych zalet, budowa domów z drewna ma też swoje wady. Rozpiętość stropów w takich konstrukcjach może osiągać maksymalnie 4,5m. Poza tym dom drewniany bardzo szybko się nagrzewa po włączeniu ogrzewania, ale jednocześnie bardzo szybko się wychładza po jego wyłączeniu.

Co więcej, domy drewniane w Polsce są wciąż mało popularną technologią, przez co niewiele firm podejmuje się takich projektów. Mimo wszystko, popyt na domy drewniane w Polsce wzrasta. Ciepło i przytulność, jakie kojarzą nam się z takim rodzajem budynku, a także oszczędność czasu i pieniędzy na budowie domu z drewna, powodują, że powstaje coraz więcej drewnianych domów.