Typy centralnego ogrzewania

Typy centralnego ogrzewania

19 listopada, 2018 Ogrzewanie 0

Ogrzewanie centralne jest obowiązkowym wyposażeniem każdego domu jednorodzinnego. Wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale także na środowisko, dlatego podczas wyboru odpowiedniego pieca należy brać pod uwagę wiele aspektów. Najważniejszym jednak będzie typ wykorzystywanego paliwa, ponieważ świadczy ono o emisji spalin do powietrza.

Piece mogą być ekologiczne

piece coModele oferowane przez producentów różnią się od siebie także sposobem umieszczania surowców. Dostępne są kotły ręcznie napełnianie przez człowieka, jak i posiadające podajnik. Jaki jednak będzie najlepszy? Wybierając piec należy zacząć od ustalenia jaki typ paliwa będzie najbardziej dostępny, a jednocześnie korzystny cenowo. Najtańsze zawsze będą piece węglowe, które za jakiś czas mają zostać całkowicie wyeliminowane z użytku. W związku z nowymi wymogami Unii Europejskiej piece do ogrzewania centralnego mają emitować jak najmniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do środowiska. Dlatego kupując nowy piec należy brać pod uwagę tylko te kotły, które kwalifikują się jako trzecia, czy piąta klasa. Wśród najchętniej wybieranych urządzeń można coraz częściej znaleźć kotły gazowe.

piece coZapewniają one wystarczającą temperaturę w pomieszczeniach przy jak najekonomiczniejszym zużyciu gazu. Jednocześnie gwarantują czystość i brak zanieczyszczeń w kotłowni. Zostały docenione dzięki niskim kosztom eksploatacji oraz cenom samego kotła. Ze względu na nowe normy ceny pozostałych urządzeń cały czas idą do góry. Nie wpływa to jednak na fakt, że piece na pellet i ekogroszek również zyskują popularność. Nowe piece co do domów są proekologiczne i charakteryzują się wygodnym użytkowaniem. Oba rodzaje kotłów występują z automatycznym podajnikiem, który ogranicza pracę człowieka do uzupełnienia go paliwem raz na tydzień. Dzięki zastosowaniu nowych sterowników istnieje możliwość nadzorowania temperatury z poziomu komputera. Eksploatacja zarówno pelletu, jak i ekogroszku jest bardzo niska, dlatego można je nabyć w korzystnych cenach i dowolnie zmodyfikować u producentów. Przy wyborze pieca centralnego warto wziąć pod uwagę nowe wymogi. Mimo tego, że piece węglowe kuszą niską ceną trzeba liczyć się z faktem wymiany na nowy w krótkim czasie.

Znacznie lepiej zainwestować w piece piątej klasy, proekologiczne i ekonomiczne. Ich automatyzacja ułatwia utrzymanie ciepła w domu, a jednocześnie emituje znacznie mniej szkodliwych substancji. Jest to najlepsze rozwiązanie, bez względu na to, czy zakupi się piec zasilany pelletem, czy ekogroszkiem.