Tradycyjne domy góralskie – dlaczego są warte uwagi?

Tradycyjne domy góralskie – dlaczego są warte uwagi?

1 lutego, 2016 Budownictwo Wystrój wnętrza Zabytki 0
dom z bali

Tradycyjne domy góralskie to domy z bali kryte gontem. Ten rodzaj budownictwa nie tylko nie zniknął ze swojego zwykłego regionu, ale zyskuje coraz więcej zwolenników: zarówno na terenach górskich, jak i w całym kraju.

tradycyjne budownictwoDomy góralski wyróżniają się charakterystycznymi detalami snycerskimi. Wykonane są zwykle z grubych sosnowych bali (dzięki czemu niepotrzebne jest dodatkowe ocieplenie domu) w technice wieńcowej, bez jednego gwoździa. Rzeźbione belki stropowe (tragarze), ornamenty na balustradach, ramach i szczytach, słowiańskie rozety (ochronne symbole solarne), inicjały właścicieli – to wszytko zwykle ozdabia ten typ domów. Dodatkowego uroku drewnianym domostwom dodaje też zwyczajowe pokrycie dachów, to znaczy drewniane gonty, choć niektórzy decydują się na trzcinową strzechę.

Istotnymi zaletami góralskich domów drewnianych, dom z drewnaczy też domów z bali w ogóle, są koszty budowy niższe niż w przypadku domów murowanych, zachowanie właściwej wilgotności powietrza, co wynika z naturalnych właściwości drewna, piękny, naturalny wygląd, niepowtarzalność, trwałość (zadbany dom może przetrwać setki lat). Ważny jest także krótki czas budowy, ponieważ jednymi pracami „na mokro” są fundamenty, a gdy te już staną, prace budowlane można prowadzić bez względu na porę roku, a tuż po ich zakończeniu można przystąpić do prac wykończeniowych. Sprawia to, że domy z bali powstają znacznie szybciej niż murowane.

Wiele osób decydujących się na dom w góralskim stylu wybiera domy drewniane pod klucz. Pozwala im to nie martwić się o przebieg prac ani o wykończenie wnętrz, ponieważ tym zajmą się specjaliści i wyznaczone do tego zadania osoby. Szczęśliwym właścicielom pozostaje jedynie ustawić meble, przywieźć przedmioty osobiste… i cieszyć się pięknym, drewnianym domem, nawiązującym do polskiej tradycji, kultury i historii.

dom góralski