Studnia Trzech Braci

Studnia Trzech Braci

5 października, 2015 Zabytki 0

Cieszyn, Těšín, Teschen, Tessin – niewielkie miasto w województwie śląskim, dość literalnie położone na granicy dwóch państw. Prawobrzeżna część, nazywana po prostu Cieszynem, należy do Polski, a lewobrzeżna do Czech i nosi oficjalną nazwę Czeski Cieszyn.

Jedna z wersji legendy mówi, że Leszko, Cieszko i Bolko, synowie ówczesnego króla Leszka III, wybrali się na polowanie. W gęstym, ciemnym lesie odnaleźli polanę ze źródłem krystalicznej wody. Cieszko postawił w jego pobliżu domek myśliwski, a na sąsiednim wzgórzu zamek. Te dwa budynki dały początek miastu, które później nazwano Cieszynem. Według innej wersji ci sami bracia spotkali sie przy źródle po bardzo długiej rozłące i na pamiątkę radości ze spotkania zbudowali w tym miejscu miasto. Obie wersje legendy łączy źródło, na miejscu którego później miała pojawić się studnia nazywana Studnią Trzech Braci.

Studnia Trzech BraciPrawdziwe początki studni są niejasne – wiadomo, że w XIV wieku należała do dominikanów, a później, do XIX wieku czerpali z niej wodę mieszczanie i okoliczny browar. W 1825 roku studnia została odnowiona, a w 1868 zabezpieczona żeliwna altaną odlaną w trzyńskiej hucie. Wewnątrz swoje miejsce znalazły tablice ze skróconą wersję legendy spisaną po polsku, niemiecku i łacinie. Od tego czasu studnia zaczęła stanowić jeden z symboli miasta. W 1951 r. niemiecka tablicę zastąpiła płaskorzeźba pochodzącego z Cieszyna rzeźbiarza Jana Raszki.

 

Tradycja, jak zwykle w podobnych przypadkach, nakazuje wrzucić do studni monety, aby kiedyś jeszcze powrócic do niej i do miasta.