Stary kościół i osuszanie piwnic

Stary kościół i osuszanie piwnic

20 czerwca, 2016 Zabytki 0
osuszanie piwnic

Całkiem niedawno do naszej małej społeczności wiejskiej dołączył nowy proboszcz, którego celem było odrestaurowanie małego kościółka usytuowanego koło cmentarza. Dla nas mieszkańców była to wspaniała wiadomość, gdyż w końcu nie musielibyśmy jeździć do kościoła do pobliskiej wsi.

Łódzkie osuszanie piwnic i odkrycie skarbu

osuszanie piwnicZatem jak mogliśmy wspieraliśmy księdza w renowacji budynku. Na szczęście wśród naszej społeczności znalazł się ekspert budowlany, który mógł co nieco księdzu doradzić. Przede wszystkim zalecił, aby na początek zamówić ekspertyzy mykologiczne, gdyż zabytkowe budynki często mają zalane piwnice, gromadząca się tam woda powoduje korozję biologiczną elementów konstrukcyjnych budynków. Tak też nasz ksiądz postąpił i postarał się o badanie czystości powietrza. Eksperci stwierdzili, że konieczne będzie odgrzybianie budynku, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo wiernym. Następnie należało wykonać osuszanie fundamentów. Podczas prac osuszanie piwnic łódź, dokonano ciekawego odkrycia. Znaleziono bowiem szkatułkę ze starymi monetami. Było to dla nas uśmiech od losu bowiem ich sprzedaż sfinalizowała dalsze prace renowacyjne w znacznym stopniu je przyspieszając. Dzięki temu termin oddania budynku do użytku znacznie się przybliżył co oczywiście zadowoliło nas wszystkich. Z pewnością był to uśmiech od losu. Ponad to naszym kościołem zainteresowało się towarzystwo ochrony zabytków, które odkupiło monety oferując pomoc finansową. I tak po kilku miesiącach mogliśmy cieszyć się pięknym trzynastowiecznym kościołem.

Jedynym minusem tego faktu było to, że nasze spokojne wiejskie życie zaczęli zakłócać przybywający turyści co zaczęło przyczyniać się do rozwoju naszej wsi. Sołtys zaczął nawet rozważać pomysł budowy restauracji, w której mogliby stołować się turyści.