Sprzątanie zimą – jak radzić sobie ze śniegiem i lodem?

Sprzątanie zimą – jak radzić sobie ze śniegiem i lodem?

18 grudnia, 2015 Zabytki 0

Klimat w naszym kraju jak do tej pory zdecydowanie rozpieszcza: zima jest wyjątkowo ciepła i pozbawiona śniegu, a mrozy ograniczały się do temperatury niewiele poniżej zera. Nie znaczy to jednak, że z początkiem przyszłego roku ta sytuacja się nie zmieni; temperatura wciąż może gwałtownie spaść, a opady i zimno dać się we znaki – na co należy być przygotowanym.

W odśnieżaniu i radzeniu sobie z lodem większość osób wykorzystuje sprawdzone sposoby: łopatę do śniegu, miotłę, piasek i sól. Ale są takie miejsca, gdzie samodzielne radzenie sobie ze skutkami zimy jest utrudnione i przez to niebezpieczne lub niemożliwe. Są również takie, gdzie prac związanych np. z usuwanie grubej warstwy śniegu z dachu należy dokonywać regularnie, ponieważ ich konstrukcja i zaawansowany wiek mogłyby ucierpieć z powodu ciężkiej pokrywy śnieżnej. Mowa oczywiście o budynkach zabytkowych, których stan techniczny czasem pozostawia wiele do życzenia – zarwanie czy uszkodzenie dachu z powodu śniegu byłoby dla nich katastrofalne w skutkach. Możliwe jest, że pomimo nowego dachu na jakimś budynku, obciążenie śniegiem okaże się zbyt duże przy silnych opadach.

Równie istotne ze względów bezpieczeństwa, przy budynkach zabytkowych i wszystkich innych, jest także usuwanie sopli z krawędzi dachów. Choć wyglądają niezwykle malowniczo, to mogą poważnie zranić osobę, na którą spadną lub coś uszkodzić, np. samochód.
Gdy osoby na co dzień zajmujące się zabytkami nie są w stanie zająć się nimi w czasie ataku zimy, do akcji powinna wkroczyć firma zajmująca się takimi pracami profesjonalnie i posiadające odpowiedni do tego sprzęt i możliwości dotarcia na dachy i do ich krawędzi. Do takich prac na wysokościach potrzebny będzie podnośnik koszowy i przeszkoleni, doświadczeni pracownicy.

sople i ośnieżony dach