Sprzątanie zabytków – część druga

Sprzątanie zabytków – część druga

7 stycznia, 2016 Zabytki 0

Dziś kolejny wpis poświęcony utrzymaniu czystości i porządku. Nie tyle w kwestii porządku we wnętrzach lub czystości okien i ścian, ale samego otoczenia budynków. Tłumy zwiedzających wraz z nakładającym się na to wpływem zjawisk atmosferycznych sprawiają, że rozmaite dróżki, chodniki, alejki czy podjazdy wraz z upływem czasu tracą swój pierwotny, estetyczny wygląd. Poza zwykłym brudem, wbijającym się głęboko nawet w najdrobniejsze pory materiałów – zwykle kamienia i betonu – wygląd tych powierzchni psują także różnego rodzaju plamy, czasem także tłuste. Do tego nie trzeba wiele: cieknący olej z samochodów, rozlane środki czystości lub służące do konserwacji, a nawet jedzenie i przekąski, które spadły zwiedzającym, a potem zostały wdeptane w ziemię. Do tego dochodzi jeszcze mech i chwasty, korzystające ze szczelin między kostkami brukowymi.

kostka brukowa

Usuwanie chwastów i zabrudzeń jest niezbędne nie tylko ze względów estetycznych, ale również gdy niezbędne są drobne naprawy czy poprawki, jak np. wymiana uszkodzonej kostki albo załatanie szczelin w betonie. Między innymi ze względu na zwykle duże powierzchnie, wykonanie takich prac przez pracowników danego miejsca jest trudne lub niemożliwe. W takiej sytuacji znów polecić można tylko zatrudnienie profesjonalistów, którzy szybko rozprawią się z brudem, chwastami i trudnymi do usunięcia plamami, wykorzystując specjalistyczne środki, narzędzia i myjki wysokociśnieniowe. Jeśli chodzi o mycie betonu czy czyszczenie kostki brukowej Wrocław, Poznań, Warszawa, Olsztyn, Kraków i inne duże miasta posiadają szereg firm specjalizujących się w takich pracach, jednak nawet w mniejszych miejscowościach nie powinny być one problemem.

Wyczyszczona nawierzchnia może opcjonalnie zostać również zakonserwowana, aby przedłużyć jej trwałość. Dzięki temu będzie prezentowała się znakomicie przez dłuższy czas oraz będzie bardziej odporna na zabrudzenia.

kostka brukowa

kostka brukowa