Sposoby kompensacji mocy biernej

Sposoby kompensacji mocy biernej

20 sierpnia, 2019 Elektryka 0

Powiększone opłaty za energie elektryczną może być skutkiem dużej ilości wytworzonej mocy biernej, która związana jest z jej kompensacją i zmniejszonym współczynnikiem mocy. Odbiorniki prądu mogą mieć charakter indukcyjny lub pojemnościowy. Pobierają moc czynną i bierną, która jest miarą energii pulsującej między elementem indukcyjnym, a pojemnościowym.

Moc bierna, a zwiększone rachunki

Starty ciepła mogą być wynikiem obciążania źródeł prądu przez moc bierną, która w zasadzie nic nie robi. Aby zmniejszyć takie starty wykorzystuje się do tego kompensację mocy biernej, która wykorzystuje w tym celu odpowiednie urządzenia. Moc bierna znajduje się pomiędzy źródłem a odbiornikiem prądu. Współczynnik mocy biernej, jaki jest tolerowany przez dostawców energii elektrycznej wynosi od 0,2 do 0,4. Przekroczony współczynnik objawia się w zwiększonym rachunku za prąd. Istnieje możliwość wyposażenia się w baterie kondensatorów, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii. Baterie stosuje się w budynkach, gdzie istnieje wielu odbiorców energii – mogą to być hotele, stacje benzynowe czy restauracje – wykorzystywana jest wtedy kompensacja mocy biernej w każdej fazie. Przy montowaniu kompensatorów ważne jest dobranie odpowiedniej mocy układu poprzez wykonanie pomiarów analizatorem sieci.

Zastosowanie kompensacji mocy biernej przydaje się w przypadku zwiększonego rachunku o około 500 złotych. Istnieje jednak możliwość wykorzystania naturalnych sposobów kompensacji mocy biernej, do której może należeć dobór siników o odpowiedniej mocy czy zamiana silników, które są niedociążone na mniejsze. Ponadto można nie dopuszczać do pracy jałowej silnika i transformatorów oraz wyłączyć odbiory technologiczne. Dodatkowo powszechną naturalną metodą jest wymiana silników indukcyjnych na synchroniczne. Wśród typów kompensacji można znaleźć indywidualną, grupową czy centralną. Ta pierwsza dotyczy pojedynczych urządzeń i stosowanie są w niej najczęściej baterie nieregulowane. Zadaniem grupowej jest poprawa parametrów fragmentów sieci czy danej grupy urządzeń. Wykorzystuje się w niej baterie automatyczne, które są sterowane za pomocą regulatorów mocy biernej. Ostatnia – centralna dotyczy sieci i uzyskania jej właściwych parametrów, dzięki zastosowaniu urządzenia kompensacyjnego dla całej powierzchni lub stacji rozdzielczej.

Rosnące ceny energii elektrycznej niekiedy przerażają wiele osób. Jeśli dochodzą do tego duże opłaty za moc bierną warto zastanowić się nad optymalizacja kosztów i jej kompensacją. Pozwoli to na zmniejszenie rachunku za energię elektryczną i zaoszczędzenie pieniędzy.