Rodzaje kompensatorów i ich charakterystyka

Rodzaje kompensatorów i ich charakterystyka

26 września, 2017 Materiały budowlane 0
Kompensatory tkaninowe

Odkształcenia pojawiające się na rurociągach są zjawiskiem naturalnym (choć niepożądanym) – ich obecność powodowana jest wahaniami temperatury, drganiami oraz wibracjami mechanicznymi. Mimo iż nie można uniknąć odkształceń, są sposoby pozwalające na ich równoważenie.

Czym charakteryzują się kompensatory?

Kompensatory tkaninoweJedną z metod jest użycie kompensatorów tkaninowych – są to specjalne, elastyczne elementy, które mają zapewnić szczelność połączeń rurowych. Do ich produkcji wykorzystuje się tkaniny z włókien mineralnych, aramid, tkaninę poliestrową, a także siatkę z monelu lub stali szlachetnej. Przemysłowe kompensatory tkaninowe wykorzystywane są do wyrównywania przemieszczeń kątowych, poprzecznych oraz osiowych. Jest to ich podstawowe zadanie, jednak wśród typowych dla nich funkcji wymienia się także skuteczne tłumienie wibracji oraz większego hałasu. W ofertach producentów elementów uszczelniających do rur znajdują się kompensatory prostokątne oraz pierścieniowe – kołnierzowe lub bezkołnierzowe. Patrząc jedynie na łączenie tkanin, staniemy przed wyborem kompensatorów szytych oraz zgrzewanych. Te zgrzewane polecane są zwłaszcza do stosowania w miejscach, w których będą narażone na kontakt z agresywnymi chemicznie substancjami, gdyż jedną z ich właściwości jest odporność chemiczna.

Kompensatory tkaninoweWśród pozostałych parametrów technicznych wymienia się wyjątkową wytrzymałość mechaniczną, której uzyskanie bylo możliwe dzięki wielowarstwowości powłok uszczelniających i termoizolacyjnych. Stojąc przed wyborem kompensatora, warto zwrócić się do fachowca – wskaże on najlepszy dla naszej instalacji rurowej kompensator tkaninowy, jeśli określimy przewidywane dla niego warunki pracy – inny bowiem kompensator sprawdzi się wtedy, gdy przez rurociąg przepływać będzie gaz, inny zaś – gdy ciecz. Istotna jest także temperatura pracy oraz temperatura otoczenia, prędkość i ciśnienie przepływu. Oprócz parametrów, wybór właściwego kompensatora należy oprzeć na lokalnych warunkach zabudowy – dzięki nim będziemy mogli określić wymaganą długość kompensatora. W przypadku naprawdę dużych kanałów poleca się przede wszystkim kompensatory taśmowe, oferta producentów jest jednak wyjątkowo szeroka i uwzględnia także wykonania specjalnego, dlatego warto indywidualnie dobrać kompensator do danej instalacji.

Niektóre kompensatory, dzięki odpowiednim certyfikatom, mogą być stosowane nawet w strefach zagrożonych wybuchem. Kompensatory tkaninowe sprawdzają się między innymi w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, energetycznym, cementowym oraz żywnościowym.