Rodzaje i zastosowanie zawiesi łańcuchowych

Rodzaje i zastosowanie zawiesi łańcuchowych

16 maja, 2019 Przemysł 0

Zawiesia to urządzenia, które są wyposażeniem urządzenia dźwigowego żurawia, ciągnika lub suwnicy, służące do podnoszenia, zawieszania oraz przenoszenia ciężkich ładunków. Zasadniczo wyróżnia się cztery rodzaje zawiesi, które różnią się zastosowaniami. Istnieją zawiesia pasowe, zawiesia wężowe, zawiesia linowe i zawiesia łańcuchowe.

Zawiesia łańcuchowe są najmocniejsze

Zawiesia łańcuchoweNajmocniejszymi ze wszystkich wymienionych rodzajów są zawiesia łańcuchowe. Składają się one ze stalowego łańcucha, ogniwa głównego łączącego cięgna oraz haków. Podział zawiesi łańcuchowych oparty jest na dwóch kryteriach- klasie stali, z której są wykonane i liczbie cięgien. Zwykle zawiesia . wykonane są z ulepszonej cieplnie stali klasy 8, których maksymalna temperatura pracy wynosi 200 stopni Celsjusza. Na rynku dostępne są również łańcuchy w innych klasach jakości stali, a mianowicie w klasach 4, 5, 10 i 12. Jeśli chodzi o podział ze względu na liczbę cięgien, to wyróżniamy zawiesia jednocięgnowe, dwucięgnowe, trzycięgnowe i czterocięgnowe. Zawiesie jednocięgnowe to jeden odcinek łańcucha, który z jednej strony zakończony jest ogniwem, a z drugiej- hakiem lub ogniwem. Zawiesie dwucięgnowe to dwa odcinki łańcucha, które mają tę samą długość. Z jednej strony zamocowane są do tego samego ogniwa, a pozostałe ich końce są wyposażone w haki.

Zawiesia łańcuchoweZawiesia trzycięgnowe służą głównie do chwytania i przenoszenia kręgów betonowych, a czterocięgnowe to nic innego jak dwa zawiesia dwucięgnowe połączone jednym ogniwem. Dopuszczalne obciążenie robocze to maksymalne obciążenie, jakiemu możemy poddać dane zawiesie. Zawiesia łańcuchowe charakteryzują się dużym zakresem wartości dopuszczalnego obciążenia roboczego- od 1 do ponad 30 ton (w przypadku zawiesi czterocięgnowych). Zaletą zawiesi łańcuchowych jest ich długa żywotność, są one bowiem odporne na działanie ostrych krawędzi i inne uszkodzenia mechaniczne. Możliwość płynnej regulacji długości cięgien wyróżnia zawiesia łańcuchowe spośród wszystkich innych rodzajów zawiesi. Dzięki temu są uniwersalne. Zawiesia łańcuchowe klasy 8 nie powinny być używane w kwaśnym środowisku- grozi to niespodziewanym zerwaniem, a w porównaniu z zawiesiami pasowymi i wężowymi są dość ciężkie.

Aby mocowanie ładunku za pomocą zawiesi łańcuchowych było bezpieczne, muszą one spełniać europejską normę EN 818-4, która dotyczy budowy oraz bezpieczeństwa całego zawiesia. Każde zawiesie powinno posiadać trwałe oznakowanie wybite na tabliczce, które powinno być na stałe przymocowane do zawiesia. Taki certyfikat jakości gwarantuje solidność, niezawodność oraz bezpieczeństwo tego sprzętu.