Przyszłościowa wentylacja z odzyskiem ciepła

Przyszłościowa wentylacja z odzyskiem ciepła

4 stycznia, 2018 Budownictwo 0
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Już od dłuższego czasu wiadomo, że odpowiednia wentylacja ma ogromny wpływ na koszty utrzymania ciepła w domu. Przestarzałe, tradycyjne wentylacje grawitacyjne często mają wpływ na absurdalne zwiększenie kosztów w okresie grzewczym, co jest problemem bardzo często spotykanym w naszym kraju. Wiele osób mieszka w domach starych, słabo ocieplonych i budowanych po prostu po kosztach.

Alternatywa wobec wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaWszystkie te czynniki plus instalacja wentylacji grawitacyjnej przekładają się na znaczącą utratę ciepła, która z kolei składa się na powiększenie wydatków związanych z procesem grzewczym. Sama zasada działania tego typu instalacji, oraz często występujące dodatkowe czynniki powodują, że w środku takiego domu zimą potrafi się rozpętać prawdziwa wichura. Dlatego też utrzymanie odpowiedniej temperatury w takim miejscu jest praktycznie niemożliwe. Rozwiązaniem zdecydowanie lepszym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki której można zaoszczędzić ogromne sumy pieniędzy w okresie grzewczym. Z zamontowaną wentylacją tego typu strata ciepła jest bardzo mała, a przeciągi wywoływane przez instalację grawitacyjną nie mają miejsca. Ta z odzyskiem ciepła, inaczej zwana rekuperacją, nie polega na różnicy ciśnień przez którą nawet ludzie, którzy nigdy nie byli w górach mogą odczuć wiatr halny na własnej skórze. Polega ona na mechanicznym wywiewaniu powietrza na zewnątrz, przez co nie wymaga się posiadania nieszczelności w strukturze domu.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaRekuperator wywiewa zużyte, duszne i ciepłe powietrze na zewnątrz, jednak w trakcie pozbywania się go absorbuje on jego energię cieplną, następnie przekazując ją do zimnego powietrza pobieranego z zewnątrz budynku. Pozwala to na odzysk ciepła rzędu nawet 95 procent, co jest efektem bardzo dobrym. Dodatkowo zachowanie szczelności konstrukcji domu pozwala na dodatkowe zatrzymanie ciepła wewnątrz. Cała taka instalacja pozwala na zaoszczędzenie ponad 40 procent kosztów jakie wydajemy na ogrzewanie zimą, co potrafi być sumą bardzo dużą, a szczególnie w mroźniejszym okresie. Istnieje także spora ilość innych zalet tego systemu wentylacyjnego. Pozwala on na zachowanie tego samego poziomu wilgotności powietrza, oraz filtry zawarte w rekuperatorze nie przepuszczają pyłków i mikroorganizmów.

Dodatkowo przy rekuperacji nie ma potrzeby otwierania okien, co jest wręcz zbawienne dla alergików w okresie pylnym. Utrzymywanie stałej wilgotności i temperatury powietrza wpływa także pozytywnie na samopoczucie osób mieszkających wewnątrz. Duże wahania tych czynników mogą wpływać na bóle głowy, czy problemy z zasypianiem. Dlatego też jest to instalacja bardzo praktyczna i przyjazna dla organizmu człowieka.