Projektowanie instalacji elektrycznych

Projektowanie instalacji elektrycznych

22 czerwca, 2018 Elektryka 0
kompleksowe instalacje elektryczne

Instalacje elektryczne są niezbędne w każdym budynku użytkowym. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie bowiem życia bez prądu – większość urządzeń codziennego użytku potrzebuje do niego dostęp, aby działać w sposób prawidłowy. Dlatego gdy stawiany jest nowy budynek, konieczne jest poprawne zaprojektowanie instalacji elektrycznej. Przede wszystkim projekt powinien uwzględniać przewidywane zapotrzebowanie na moc.

Nowoczesne instalacje elektryczne w budynkach

kompleksowe instalacje elektryczneKompleksowe instalacje elektryczne muszą dostarczać tyle energii, ile potrzebnej jest do działania wszystkich sprzętów elektrycznych w budynku. Ponadto instalacja powinna być zabezpieczona przed przypadkowym porażeniem elektrycznym osoby znajdującej się w obiekcie, jak też przed przeciążeniami sieci oraz przepięciami. Są to podstawowe wymagania, które musi spełniać każda instalacja elektryczna. Jeżeli projektowana jest instalacja do domu, wówczas należy wyznaczyć między innymi liczbę obwodów, jakie będą obecne w całym obiekcie. Konieczne jest wskazanie także ich przekrojów, co ma znaczenie dla zabezpieczeń przetężeniowych. Są to wszystko sprawy skomplikowane, którymi mogą zajmować się jedynie osoby posiadające niezbędne ku temu kwalifikacje. Elektryk musi mieć ważne uprawnienia, a jego wiedza nie może zatrzymać się na tej z lat 90., która opierała się jeszcze na starych rozwiązaniach technicznych dostosowanych do starego budownictwa.

kompleksowe instalacje elektryczneNowoczesne budownictwo to już inna bajka i należy iść z duchem czasu, projektując instalacje elektryczne całkowicie dostosowane do nowych obiektów. Takie wewnętrzne trójfazowe linie zasilające muszą być układane w miejscach, które są łatwo dostępne. W przypadku bloków – najlepiej na klatkach schodowych lub w korytarzach piwnic. Istotna jest także lokalizacja licznika energii elektrycznej – do niego też konieczny jest łatwy dostęp. Ponadto projektując takie linie zasilające, należy wziąć pod uwagę możliwość późniejszej rozbudowy lub modernizacji, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie, aby nie utrudniać później pracy, a wręcz przeciwnie – ułatwiać ją. Jeżeli chodzi o same instalacje elektryczne, należy tutaj uwzględnić fakt, iż w jednym obwodzie może znaleźć się jedynie 10 gniazd, nie więcej.

Ale to nie jest ograniczeniem, ponieważ gniazdo podwójne liczy się jak jedno. Możemy więc stosować je lub trójniki, dzięki czemu będziemy mogli podłączać więcej sprzętów. Istnieje też możliwość, aby oświetlenie i gniazda wtyczkowe miały wspólny obwód i nie będzie to negatywnie wpływało na działanie instalacji. Jest też całkowicie bezpieczne.