Projekt ogrodu z nowoczesną instalacją automatycznego nawadniania

Projekt ogrodu z nowoczesną instalacją automatycznego nawadniania

29 września, 2018 Dom i ogród 0

Inteligentne instalacje stopniowo determinują każdą sferę naszego życia. Pierwsza wzmianka o koncepcji Inteligent Smart Building sięga II połowy XX wieku, a pierwszy „budynek przyszłości” powstał w 1950r. i był zaprojektowany przez Emila Mathiasa. Jak na tamte czasy pierwszy smart home wyposażony został w imponujące rozwiązania technologiczne takie jak automatyka bram czy sterowanie roletami.

Automatyka w ogrodzie

ZraszaczZ powodzeniem moglibyśmy przyrównać go okrzykniętego mianem wynalazku epoki kosmicznej zegarka elektronicznego, który opatentowany zostanie niecałe 20 lat później. Determinantą do wdrażania nowoczesnych rozwiązań była optymalizacja warunków środowiskowych dla celów rozwoju i wzrostu roślin, czego późniejszym rezultatem stały się nie tylko automatyczne systemy nawadniające, ale także niesamowicie popularne we współczesnym świecie samouczące się instalacje sterujące. Obecnie nowoczesne projekty ogrodów to nie tylko klasyczne przestrzenie gospodarcze, aranżowane w celu uprawy domowych warzyw, ale także funkcjonalne przestrzenie aktywności i wypoczynku. O wdrożeniu inteligentnych rozwiązań instalacyjnych warto pomyśleć już na etapie projektowym, w trakcie konsultacji z architektem.

SystemPraktyczne zastosowanie w pełni automatycznych systemów nawadniania pomoże nam w regularnej pielęgnacji wymarzonego ogrodu. Jeżeli chodzi o systemy nawadniania Warszawa współpracuje z gronem doświadczonych przedsiębiorców, którzy specjalizują się w projektowaniu oraz wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań przy wykorzystaniu algorytmów sterujących. Innowacyjne automatyczne instalacje podlewania składają się z trzech głównych elementów konstrukcyjnych, jakie stanowią: instalacja rurowa, odbiorniki takie jak zraszacze (stosowane głównie do podlewania trawników), linie kroplujące wyposażone w emitery lub kroplowniki (przystosowane do nawadniania rabat kwiatowych) oraz komponenty odpowiedzialne za sterowanie całością instalacji. Do tych ostatnich należą głównie elektrozawory wraz z oprzyrządowaniem sterującym, wyposażone w informatyczne systemy zarządzania, współpracujące z różnego typu czynnikami, takimi jak np. czujniki opadów lub wilgotności.

Koszt realizacji prac projektowych, zakupu armatury oraz fachowego montażu instalacji jest w bezpośredni sposób uzależniony od stopnia zaawansowania rzeźby terenu, która ma wpływ na zastosowanie topologii rozmieszenia poszczególnych elementów instalacyjnych oraz powierzchni użytkowej ogrodu. Automatyczne systemy nawadniania świetnie sprawdzą się zarówno w małych jak i dużych ogrodach w pozytywny sposób wpływając na optymalny poziom nawodnienia gruntu.