Profesjonalne maszyny CNC z dużą powierzchnią roboczą

Profesjonalne maszyny CNC z dużą powierzchnią roboczą

19 lutego, 2020 Maszyny i urządzenia 0

Zastosowanie maszyn przystosowanych do realizacji zadań związanych z obróbką skrawaniem ma bardzo wiele zalet. W związku z tym frezarki, tokarki oraz wielofunkcyjne centra obróbkowe znajdują szerokie zastosowania w wielu branżach. Oprócz niedużych urządzeń do produkcji części silników, na halach produkcyjnych nierzadko można znaleźć o wiele większe maszyny.

Stół ze specjalnymi prowadnicami

stół cncMogą one zajmować powierzchnię nawet kilkunastu metrów kwadratowych i wykorzystywane są do wytwarzania znacznie większych elementów. Tak duże maszyny najczęściej wykorzystywane są do cięcia różnego rodzaju materiałów. Ich głowica przystosowana jest do zamontowania nawet kilku narzędzi roboczych, dzięki czemu oprócz cięcia, urządzenie można wykorzystać do frezowania, gwintowania i wykonywania różnej wielkości otworów. Profesjonalny stół CNC w takich maszynach zwykle ma bardzo dużą powierzchnię roboczą. Aby możliwe było cięcie po całej jego powierzchni, najczęściej głowica umieszczana jest na jezdnej ramie. Specjalne prowadnice wykonane są w taki sposób, aby nie generowały występowania ewentualnych odchyłek wymiarowych. Dzięki temu, że rama się porusza, głowica może w łatwy sposób znaleźć się nad dowolną częścią stołu roboczego. Gdzie znajdują zastosowanie tego typu rozwiązania?

stół cncPodczas wytwarzania bardzo dużych części maszyn i urządzeń, precyzyjnego cięcia blach oraz innych materiałów. Jednym z przykładów zastosowań tak specjalistycznych stołów CNC jest przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem konstrukcji stalowych. Przy dużych inwestycjach, blachownice nierzadko mają bardzo duże wymiary, przez co ich wycięcie jest możliwe tylko dzięki bardzo specjalistycznym urządzeniom. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest jednak odpowiednie przetworzenie dokumentacji technicznej. Najpierw zajmują się tym technologowie, których zadaniem jest określenie wszystkich niezbędnych wymiarów. Następnie programiści muszą przerobić informacje graficzne w taki sposób, aby mogły one być wprowadzone do komputera. Specjalny program z otrzymanych informacji generuje listę komend, które sterują głowicą. Profesjonalne maszyny CNC doskonale sprawdzają się nie tylko podczas produkcji blachownic i innych części stalowych konstrukcji budowlanych.

Z powodzeniem wykorzystuje się je również w branży mechanicznej, szczególnie jeśli produkowane urządzenia mają bardzo duże wymiary. Niezależnie jednak od ich zastosowania, należy zadbać o bezpieczeństwo operatora oraz wszystkich innych pracowników znajdujących się w pobliżu eksploatowanej maszyny.