Prawo wodne, a budowa studni i pomp ciepła

Prawo wodne, a budowa studni i pomp ciepła

6 września, 2016 Maszyny i urządzenia 0
pompy ciepła

Właściciel danego obiektu, który chce założyć na swoim terenie obiekt poboru wody, musi otrzymać na to odpowiednie pozwolenie z urzędu gminy. Istnieje szereg artykułów prawnych dotyczących prawa wodnego w tym zasad, w jakich warunkach powinno się odbywać wiercenie studni.

Odwierty i pompy ciepła w Małopolsce

pompy ciepłaGeneralnie pierwsze co powinniśmy uwzględnić, to odległość od rożnych obiektów położonych w miesiącu potencjalnej studni. Od granicy działki studnia powinna być położona w odległości około pięciu metrów. Jeżeli niedaleko znajduje się rów melioracyjny, to odległość jest powiększona do siedmiu i pór metrów. Studnie głębinowe nie mogłyby być wywiercone w odległości mniejszej, niż piętnaście metrów od kompostowników, silosów oraz zbiorników z nieczystościami. Jeszcze dalej – w odległości powyżej trzydziestu metrów muszą się znajdować ścieki, które są biologicznie oczyszczanie. W tym przypadku należy również zwrócić uwagę na odległość od rur kanalizacyjnych. Studnia głębinowa nie może też znajdować się w odległości poniżej siedemdziesięciu metrów od wybiegów dla zwierząt. Państwowy Instytut Geologiczny zajmuje się także ustalaniem uwarunkowań związanych z pompami ciepła. Pompy ciepła mogą być położone na danym terenie bez pozwolenia wodno-prawnego pod warunkiem, że pobór wody nie będzie przekraczał pięciu metrów sześciennych na dobę. Jeżeli pompy ciepła Małopolska pobierają więcej wody, to koniecznie trzeba złożyć wniosek o pozwolenie. Urzędnik z podejmie decyzję dotyczącą warunków zabudowy uwzględniając czynniki przyrodnicze oraz użytkowanie terenu na danym obszarze. Zarówno Śląsk, jak i Małopolska charakteryzują się odmiennymi uwarunkowaniami. Musimy także pamiętać o tym, że pozwolenie takie nie jest decyzją na czas nieokreślony. Co jakiś czas należy ponawiać swój wniosek. Można jeszcze wspomnieć o tym, jak szerokie i jak obudowane powinny być studnie. Ogólnie studnia musi mieć średnicę co najmniej o promieniu jednego metra. Jeżeli mamy już odpowiednią szerokość, to należy określić odpowiednią obudowę tego obiektu. Otóż budując kopalnię musimy użyć materiałów, które są nieprzepuszczalne. Ogólnie rzecz biorąc trzeba zastosować kręgi zbudowane z betonu, które są kolejno na siebie nakładane. Kiedyś budowano studnie głębinowe z cegieł, jednak już odstąpiono od tej metody, ponieważ budowa takich studni jest wtedy uciążliwa.

Jeżeli pompa ciepła nie jest wbudowana w studnię, to część nadziemna studni musi mieć wysokość dziewięćdziesięciu centymetrów, natomiast jeśli pompa istnieje, to musi mieć wysokość dwudziestu centymetrów. Wokół studni nie może być luźny grunt. Powierzchnia wokół studni do odległości jednego metra powinna być utwardzona najlepiej betonem.