Pompy ciepła i panele słoneczne

Pompy ciepła i panele słoneczne

16 marca, 2016 Budownictwo 0

Wiele się słyszy w dzisiejszych czasach o tym, że ekologiczne technologie nie są efektowne. Zwykle bowiem jeżeli porównamy wydatek pieniędzy do tego co dostajemy w zamian, to nie jest to dla wielu zadowalające.

Panele słoneczne i pompy ciepła – jakie zalety posiadają?

Pompy ciepłaPrzynajmniej było tak przez wiele lat, jednak obecnie ekologiczne technologie staja się coraz lepsze i tańsze. Kiedyś inwestując w panele słoneczne czy pompy ciepła, musieliśmy się liczyć z tym, że mogą one nie być w stanie zasilić naszego domu. Szczególnie taki problem pojawiał się w sezonie zimowym, kiedy słońca było mniej, a ziemia miała niższą temperaturę. Wtedy właściciele domów z takimi urządzeniami musieli się chwytać innych sposobów na ogrzewanie mieszkania czy dostarczanie mu prądu. W dzisiejszych czasach jednak nowoczesne, geotermalne pompy ciepła są już niezawodne i tańsze niż kiedyś. Widać to na przykład po tym jak wzrosło zainteresowanie ludzi ta technologia. Zaczynają oni bowiem spostrzegać, że inwestycja w nią się opłaca i można na tym zaoszczędzić, jeżeli spojrzy się z perspektywy wielu lat. Oczywiście najlepiej o takim zakupie pomyśleć przed wybudowaniem własnego domku jednorodzinnego. Wtedy pompy ciepła dofinansowanie w łódzkim możemy dostać. Oczywiście w innych częściach polski również jest ono dostępne, jednak musimy się zgłosić do odpowiednich instytucji.

Najwięcej jednak zyskamy łącząc ogrzewanie podłogowe, wcześniej wspomniane pompy i panele słoneczne. Wtedy bowiem zyskamy w pełni ekologiczny dom, który nie będzie zatruwał środowiska. Jak wszyscy na naszej planecie mieszkaliby w takich budowlach, to z pewnością udałoby się ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie środowiska. Niestety jak na razie nie jest to możliwe.