Parapety zewnętrzne- jakie wybrać

Parapety zewnętrzne- jakie wybrać

1 marca, 2016 Budownictwo 0
parapety z kamienia

Przy budowie domów często zapominamy, że parapety znajdują się nie tylko wewnątrz domu, ale także na zewnątrz. Wewnątrz wszystko jest jasne. Możemy wybrać parapety drewniane, z tworzywa sztucznego lub parapety z kamienia. Wszystko zależy od naszej aranżacji wnętrza i naszego stylu.

Parapety z kamienia jaki rodzaj wybrać?

parapety z kamieniaParapety zewnętrzne to inna sprawa. Są one bardziej narażone na działania czynników atmosferycznych, bardziej się brudzą, są wystawione na słońce, mróz i opady. Z tego powodu muszą być one tak trwałe jak kominki z Poznania. Jaki materiał najlepiej nada się na parapety zewnętrzne? Możemy wybrać parapety drewniane, takie jak do domu. Są one jednak mało trwałe, wymagają impregnacji, nie są odporne na wodę i wilgoć. Stosuje się je jedynie przy domach z drewna i domach z bali, bo wtedy pasują kolorystycznie i materiałowo, jednak przy domach murowanych się nie sprawdzą. Bardzo dobrze za to się sprawdzą parapety z kamienia Poznań. W zasadzie każdy kamień będzie dobry, poza marmurem, który nie jest odporny na wodę, nawet jeśli zostanie zakonserwowany, to wilgoć może go niszczyć. Granit, bazalt, czy piaskowiec sprawdzą się idealnie. Kamień jest drogim materiałem, ale to dobra inwestycja, ponieważ jest on mocny i łatwy w czyszczeniu, brud się na nim słabo osadza. Jeśli nie stać nas na naturalny kamień to możemy wybrać sztuczny, lub mieszanki kamieni, które mają podobne właściwości jak kamień, ale są tańsze. Płytki klinkierowe również nadadzą się na parapety zewnętrze. I tak często je kupujemy to wykańczania domu, więc możemy je użyć także tutaj.

Wybierzmy tylko takie ze szkliwioną powierzchnią lub odpowiednio zabezpieczone, żeby były bardziej odporne na działanie wody. Bardzo popularne są również aluminiowe parapety. Są też bardzo trwałe, nie odkształcają się, ich kolor nie blaknie, a cena jest przystępna.