Ogród w mieście – jak zaprojektować?

Ogród w mieście – jak zaprojektować?

13 maja, 2017 Projektowanie 0
projektowanie ogrodów

Ogród to nie tylko teren zielony, który znajduje się wokół domów jednorodzinnych, czy domków letniskowych w ogródkach działkowych. To może być także obszar w centrum miasta. Jednak jak wiadomo te dwa obszary będą się od siebie różniły. Pojawią się inne rośliny, inne elementy małej architektury, inne ścieżki.

Co musi się znaleźć w projekcie ogrodu miejskiego?

projektowanie ogrodówJak zabrać się za projektowanie ogrodów miejskich w Gdańsku? Przede wszystkim na terenie trzeba wyznaczyć ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Powinno być ich sporo i ułożone tak, żeby nikt nie chciał sobie skracać trasy przez trawnik, bo chodnik jest źle wytyczony. W niektórych miastach pozostawia się nawet taki teren samemu sobie przez jakiś czas, żeby zobaczyć jakimi trasami chodzą ludzie, gdzie jest wydeptana ścieżka i wtedy buduje się chodnik z pewnością, że to dobry wybór. Chodnik powinien być na tyle szeroki, żeby spokojnie mogły się nim poruszać rodziny z dziećmi w wózkach, jak również przydaje się wytyczona trasa dla rowerzystów i osób jeżdżących na rolkach. Następnie trzeba przemyśleć to co i gdzie będzie w ogrodzie miejskim się znajdowało. Mogą to być place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe dla dorosłych, miejsca gdzie staną ławeczki, altanki, czy fontanny.

projektowanie ogrodówZ pewnością w każdym miejskim ogrodzie przydadzą się miejsca dobre dla dzieci, coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i kondycję, więc i sprzęty do ćwiczeń będą chętnie wykorzystywane. Altanka czy ławeczka to dobre miejsce do wypoczynku. Powinny być stawiane dosyć gęsto, żeby każdy mógł z nich skorzystać, w szczególności osoby starsze, kontuzjowane czy rodziny z dziećmi. Fontanna czy inne zbiorniki wodne, jak również pomniki lub pergole w ogrodzie miejskim pełnią funkcję dekoracyjną. Dzięki niemu teren nie jest tylko obsadzony roślinami, ale posiada też inne walory. Przejdźmy zatem do najważniejszej części czyli do roślin. Ogrody miejskie to zazwyczaj dosyć spory teren, zatem spokojnie można na nim posadzić liczne drzewa, które będą dawały upragniony cień w słoneczny dzień. W ogrodzie będzie zapewne także dużo trawy, bo jest łatwa w utrzymaniu, a wygląda lepiej niż teren wyłożony betonowymi płytami, czy goła ziemia. Najlepszym miejscem na kwiaty będą wytyczone rabaty.

Wtedy w skupiskach sadzi się wiele kolorowych roślin. To lepsze rozwiązanie niż na przykład sadzenie kwiatów wzdłuż ścieżeczki, bo tam łatwo można je podeptać czy po nich przejechać rowerem. Można co najwyżej zastosowań betonowe, duże donice i w nich sadzić różne kwiaty (zmieści się kilka sadzonek), a nie bezpośrednio w gruncie.