Obywatelski projekt drogowy w Krakowie

Obywatelski projekt drogowy w Krakowie

25 września, 2016 Projektowanie 0
projekt drogi

Jeśli chodzi o aktywność obywatelską to Polska znajduje się na samym końcu wszystkich krajów europejskich. Statystyki są miażdżące – zupełnie nie interesujemy się sprawami, które dotykają nas na co dzień i mają bezpośredni wpływ na nasze życie. Od tej niechlubnej opinii istnieją jednak wyjątki.

Wybór projektu drogi rozstrzygnie przetarg

projekt drogowyJako przykład podać można obywatelski projekt drogowy dla Krakowa. Kraków jest bardzo dużym węzłem komunikacyjnym i od lat boryka się z korkami oraz niekorzystnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Jego mieszkańcy od dawna zarzucali lokalnemu samorządowi opieszałość czy wręcz niewłaściwe zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. Samorząd zasłaniał się niedostatecznym dofinansowaniem i sprawy przez lata stały w miejscu.
W końcu jednak obywatele wzięli je w swoje ręce i tak zaczął powstawać jeden z najgłośniejszych projektów drogowych w kraju. Wszystko zaczęło się od jednej z krakowskich ulic. Mieszkańcy nowo wybudowanych domków rodzinnych cierpieli z powodu braku potrzebnej infrastruktury komunikacyjnej.

Do nowego osiedla prowadziła stara, żwirowa droga po której poboczu codziennie chodziły dzieci udające się do pobliskiej szkoły. Mieszkańcy wielokrotnie upominali się o położenie nowej drogi, a przynajmniej chodnika. Ich prośby były jednak ignorowane. Jednym z argumentów urzędników był brak właściwego projektu. Wtedy mieszkańcy postanowili przygotować własny projekt chodnika. Na tym oczywiście się nie skończyło. Powstał bardzo dokładny i przemyślany i nowoczesny projekt drogi Kraków. Chociaż projekt drogowy przedłożyć może zupełnie każdy to jednak sami mieszkańcy nie poradziliby sobie z jego stworzeniem gdyby nie pomoc lokalnego przedsiębiorcy. Przedłożony projekt organizacji ruchu nie bez kłopotów ale został zatwierdzony a o jego twórcach zrobiło się w Krakowie głośno. Wtedy zaczęto coraz chętniej mówić o innych inwestycjach drogowych, które przydałyby się Krakowowi. Okazało się, że wiele pomysłów nadal tkwi na etapie projektu. Jedna z lokalnych gazet ogłosiła więc konkurs na projekt drogowy dla Krakowa. Mógł w nim wziąć udział każdy a zakres był zupełnie dowolny. Pojawiły się więc niewielkie projekty drogowe dla poszczególnych osiedli ale i duże projekty obwodnic a nawet autostrady. Laureatów nagrodzono a ich projekty zostały złożone do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W tej chwili trwają przetargi na realizacje dwóch spośród pięciu projektów. Mieszkańcy Krakowa mogą więc być z siebie dumni. W aktywny sposób przyczynili się do rozwoju komunikacyjnego swojego miasta a ich praca zostanie wynagrodzona.