Nowy czy używany grzejnik akumulacyjny?

Nowy czy używany grzejnik akumulacyjny?

19 września, 2017 Ogrzewanie 0
grzejnik akumulacyjny

Grzejniki akumulacje to obecnie jedno z ciekawszych rozwiązań z zakresu ogrzewania elektrycznego. Jest to podyktowane tym, że tego rodzaju grzejniki to obecnie najbardziej opłacalne rozwiązanie pod względem cenowym. Jednocześnie to także najdroższy rodzaj grzejników elektrycznych dostępnych na rynku.

Używany grzejnik akumulacyjny a bezpieczeństwo

używany grzejnikCzy zatem, jeśli jesteśmy zainteresowani grzejnikami akumulacyjnymi, warto kupić nowe czy jednak lepiej te używane? W zasadzie wszystko zależy od tego jaki grzejnik chcemy kupić, ile ich ma być i jak wiele wiemy o samych grzejnikach. Jeśli chodzi o grzejniki statyczne, to używany grzejnik akumulacyjny wydaje się tu być dość bezpiecznym rozwiązaniem. Wynika to z tego, że nie wiele jest tu rzeczy, które mogły w trakcie eksploatacji ulec uszkodzeniu. Przy czym jak wiadomo, wszystko ma jakąś tam swoją przydatność, dla tego nie ma sensu interesować się naprawdę starymi modelami, ponieważ w większości przypadków ich wydajność grzewcza nie jest już na zadowalającym poziomie. Z drugiej strony nowe grzejniki statyczne to koszt około 600 złotych, w związku z czym każdy musi rozważyć na ile zakup używanego odpowiednika ma się opłacać.

grzejnik akumulacyjnyJeśli chodzi natomiast o grzejniki akumulacyjne dynamiczne to tutaj kwestia wygląda bardziej skomplikowanie. Przede wszystkim ich cena jest znacząco wyższa od 1.7 tys w wzwyż, a co za tym idzie zakup używanego egzemplarza staję się zdecydowanie bardziej opłacalny, jednocześnie jednak konstrukcja takiego grzejnika jest także bardziej złożona, a co za tym idzie ilość elementów, które mogły z czasem ulec awarii także jest większa. Wiąże się to z tym, że piece dynamiczne w odróżnieniu od tych statycznych oddają ciepło poprzez wymuszony przez wentylator ruch powietrza. Praca wentylatora sprawia, że element akumulacyjny jest owiewany i tym sposobem oddaje on ciepło, który jest wydmuchiwane na zewnątrz grzejnika. Tutaj wyeksploatowane zatem mogą zostać nie tylko elementy akumulacyjne, ale także i sam wentylator, dlatego przy zakupie używanego sprzętu trzeba być bardzo ostrożnym. Dobrze by było by w zakupie pomógł nam ktoś kto zna się na takim sprzęcie i będzie potrafił określić jego stan.

Jeśli nie mamy takiej możliwości to starajmy się wybierać względnie nowe modele, które wyróżniają się dobrym wyglądem zewnętrznym. Wprawdzie zadbany grzejnik to jeszcze nie gwarancja pełnej sprawności, ale na pewno sygnał dla nas, że był on prawidłowo użytkowany. Decydując się na zakup używanego grzejnika akumulacyjnego bez względu na jego rodzaj sprawdźmy także dokładnie zawsze sprzedającego.