Nowoczesny mur obronny w ogrodzie: gabiony

Nowoczesny mur obronny w ogrodzie: gabiony

4 lutego, 2016 Ogrodzenia 0
gabion

Wielbiciele solidnych kamiennych murów, którzy marzą ze zrobieniu ze swojej działki niezdobytej twierdzy (lub przynajmniej o stosie kamieni dookoła niej) mają powód do radości: decydując się na ogrodzenie gabionowe mogą spełnić to marzenie.

Ogrodzenia gabionowe wykonane są z koszy z metalowej siatki, zwykle ocynkowanej, w formie prostopadłościanów lub walców, wypełnionych odpowiednim materiałem. Zwykle są to kamienie jednorodne pod względem koloru i wielkości, jednak możliwe jest też wykonanie dekoracyjnego wzoru z materiału w innym kolorze i rozmiarze. Innym rodzajem wypełnienia gabionów mogą być cegły czy kawałki drewna – takie ogrodzenie może być więc w pełni ekologiczne czy wykorzystujące np. materiał odzyskany po rozbiórce.

Gabiony przede wszystkim pełnią rolę solidnego ogrodzenia, które skutecznie odgradza od ulicy a także bardzo dobrze tłumi hałasy. Dzięki nim można działkę zamienić na teren nieco odcięty od świata, na którym możemy naprawdę poczuć się swobodnie… i mieć namiastkę własnej twierdzy.

Gabiony pełnią rolę nie tylko ogrodzeń, ale mogą również zostać wykorzystane do oddzielenia od siebie poszczególnych części ogrodu, czy też wykorzystuje się je jako podstawę ławki czy stołu. Dzięki temu możliwe jest stworzenie spójnej architektury ogrodowej.

Jest to ogrodzenie nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również trwałe i łatwe w utrzymaniu. Ocynkowany drut jest odporny na korozję, a jeśli wiatr naniesie między szczeliny pył czy zarodniki roślin, łatwo możne oczyścić ogrodzenie korzystając z myjki ciśnieniowej.

ogrodzenie gabionowe