Namiastka zabytku w domu: fototapety

Namiastka zabytku w domu: fototapety

13 stycznia, 2016 Wystrój wnętrza Zabytki 0

Fototapety pozwalają na stworzenie we wnętrzu ciekawe aranżacji, nadanie im dowolnego, Wersalwybranego przez siebie klimatu. Wielbiciele zabytków czy po prostu określonych miejsc z pewnością ucieszą się na myśl, że mogą posiadać na ścianie np. wieżę Eiffla, miłośnicy Prowansji chętnie ozdobią pokój zdjęciem pól lawendy, wyglądających, jakby stanowiły część pokoju, natomiast szeroka wnęka w ścianie to idealne miejsce na np. widok ulicy lub mostu z perspektywy stojącej na nim osoby, czy też wąską, zabytkową uliczkę ze schodami gdzieś we Włoszech. Istnieją tysiące wzorów fototapet, a do tego łatwo można stworzyć taką z własnego zdjęcia wybranego miejsca.

Zwykłe zdjęcia odeszły do lamusa wraz z rozpowszechnieniem się fototapet, które coraz częściej wyznaczają styl pomieszczenia. Trudno wyobrazić sobie ścianę ozdobioną widokiem Wersalu, a pokój zupełnie pozbawiony nawiązań do stylu ludwikowskiego. Do salonu pasuje zarówno zdjęcie królewskiego pałacu, słynnych ogrodów, czy też wnętrze sali balowej. Każde z nich wniesie unikalny francuski klimat do wnętrza.

Stara ścianaTo zaledwie jeden przykład możliwego wykorzystania fototapet z zabytkami. Jeśli jednak cały budynek czy pokój to za dużo, można zdecydować się na jeden uniwersalny, „zabytkowy” element, jakim z pewnością będzie fototapeta przedstawiająca starą ceglaną ścianę. W odpowiedniej aranżacji, taka tapeta może pasować do wielu modnych obecnie stylów, np. industrialnego, będzie również znakomitym tłem dla zabytkowych mebli i tych zupełnie współczesnych. Jeśli w pomieszczeniu brakuje miejsca na fototapetę na całą ścianę, ponieważ byłaby zbyt mocno zasłonięta przez meble czy dekoracje, można wykorzystać tylko pas tapety o odpowiedniej szerokości i wysokości. To tzw. fototapety na wymiar, które stały się modne w aranżacjach kuchni jako dekoracyjny element między górnymi i dolnymi szafkami. Można je stosować w takich miejscach, jeśli są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Wystarczy, że będą zalaminowane.

   Pole lawendy

Ceglana ściana