Najważniejsze zasady kładzenia wykładziny w pomieszczeniach

Najważniejsze zasady kładzenia wykładziny w pomieszczeniach

16 stycznia, 2019 Dom i ogród 0

Podłoga w domu to bezsprzecznie element, który jest najintensywniej użytkowany. Każdego dnia przechodzą po niej różne osoby, czasem boso, a niekiedy w ostrych szpilkach albo ciężkich traperach. Dlatego podłoga często jest narażona na wilgoć, zarysowania czy odkształcenia, których niezwykle trudno się pozbyć.

Podkłady na podłogi

 podkłady pod wykładziny podłogoweWarto dokładnie przemyśleć dobór odpowiedniej wykładziny i jej podłoża w zależności od przeznaczenia pokoju oraz trybu życia mieszkańców całego domu. Kiedy czynnikiem, który decyduje o wyborze wykładziny, jest chęć stworzenia przytulnego i ciepłego wnętrza, najlepszym wyborem będzie wykładzina dywanowa wykonana z wełny. Jest zdecydowanie najprzyjemniejsza w dotyku w porównaniu z innymi tworzywami, a także zapewnia odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dobrze sprawdzi się w sypialniach i pokojach dla dzieci, ale warto pamiętać, że wymaga specjalnej pielęgnacji. W wykładzinach dywanowych łatwo gromadzi się kurz i rozwijają różne roztocza, dlatego trzeba poświęcić więcej czasu na zadbanie o czystość takiej podłogi. Nie bez znaczenia jest także sposób jej ułożenia. Nowoczesne podkłady pod wykładziny podłogowe zapewniają nie tylko większy komfort ich użytkowania, ale też minimalizują rozprzestrzenianie się kurzu i powstawanie grzybów.

 podkłady pod wykładziny podłogoweWbrew pozorom ich montaż nie jest skomplikowany, a wydane pieniądze szybko się zwrócą, ponieważ dobrze dobrany podkład przedłuża żywotność podłogi i pozwala uniknąć częstych remontów. Z zalet podkładów często korzystają hotele, przez które każdego dnia przewijają się setki osób, a podłoga narażona jest na zalania i brud. Trzeba też pamiętać, żeby powierzchnia pod podkładem była równa, gładka oraz sucha. Wszelkie odkształcenia przyspieszą proces niszczenia podłogi, a chodzenie po niej nie będzie już takie przyjemne. Wykładziny dywanowe nie będą jednak dobrym wyborem do pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia, które często są narażone na dużą wilgotność. Warto wówczas przemyśleć zakup wykładzin elastycznych, które często imitują drewniane panele albo płytki, ale są od nich zdecydowanie tańsze i równie eleganckie. Dużo łatwiej utrzymać je w czystości i dobrym stanie, ponadto szybko się nagrzewają oraz mogą być wykonane z kilku warstw, dzięki czemu chodzenie po nich nie jest tak męczące. Podczas wyboru odpowiedniej podłogi trzeba mieć na uwadze fakt, że powinna ona być niezwykle wytrzymała.

Nie może odkształcać się pod wpływem ciężkich mebli ani ulegać zabrudzeniom, których nie da się usunąć. Elementem, który ma największy wpływ na żywotność podłogi, jest jej podłoże – im lepiej jest ono przygotowane, tym dłużej wykładzina będzie spełniała swoją rolę.