Metody odwiertu studni głębinowych

Metody odwiertu studni głębinowych

14 marca, 2019 Usługi 0
wiercenie studni głębinowych

Budowa studni głębinowej staje się koniecznością, gdy na terenie, na którym planujemy wybudować dom, nie ma przyłącza do lokalnej sieci wodno- kanalizacyjnej. Niektórzy inwestorzy decydują się na własne ujęcie wody również wtedy, gdy taka możliwość istnieje. Wyróżniamy dwa rodzaje studni- kopane i wiercone.

Wiercenie studni a rodzaj gleby

wiercenie studni głębinowychWykop studni kopanej zwykle wykonywany jest ręcznie, a jej głębokość nie przekracza kilku metrów. Jakość wody z tej studni pozostawia wiele do życzenia, dlatego też ten rodzaj studni jest w dzisiejszych czasach rzadkością. Bardziej popularne są studnie wiercone, inaczej nazywane głębinowymi lub rurowymi. Powstają zwykle przy użyciu wiertnicy, a ich głębokość przekracza 10m. Wydobywana z nich woda jest lepszej jakości. Wiercenie studni głębinowych jest procesem uzależnionym od składu gleby i twardości skał, przez które trzeba się przebić. Najczęściej stosowane metody to metoda płuczkowa i udarowo-obrotowa. W metodzie płuczkowej wykorzystuje się specjalne płuczki- wodne lub powietrzne. Wykorzystuje się je do wypłukiwania i usuwania zwiercin, które powstały w trakcie wiercenia otworu. Płuczki są wtłaczane do wierconego otworu przez pompę pod ciśnieniem, dzięki czemu zwierciny z dna odwiertu są zbierane i wynoszone na powierzchnię, gdzie płuczka jest oczyszczana i wtłaczana z powrotem do odwiertu.

wiercenie studni głębinowychCzas wykonania studni metodą płuczkową jest bardzo krótki, a koszty tej metody – niewielkie. Niestety, w tym przypadku studnie cechują się mniejszą żywotnością i dużemu zniszczeniu ulega teren w pobliżu odwiertu. Wiercenie studni metodą udarowo-obrotową wykonywane jest wtedy, gdy mamy do czynienia z trudnym podłożem, tzn. z porowatymi lub bardzo twardymi skałami. W tej metodzie łączy się działanie wgłębnych młotów wiertniczych z wiertnicami hydraulicznymi. Młoty są właściwym narzędziem wiercącym, synchronizującym pracę udarów z obrotami, a wiertnice- wykonują te obroty. Ta metoda wiercenia jest trudniejsza, droższa, bardziej czasochłonna, ale powstała w ten sposób studnia cechują się dłuższą żywotnością. Koszt wykonania studni głębinowej wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Studnie głębinowe to nieograniczony dostęp do zasobów wód gruntowych i sposób, aby pozostać niezależnym od sieci wodociągowej.

W studniach głębinowych, których głębokość przekracza 8m, konieczne staje się umieszczenie na dnie studni specjalnej, głębinowej pompy tłoczącej. Wśród pomp o napędzie elektrycznym (najczęściej używanych) wyróżniamy pompy samozasysające oraz pompy zanurzone.