Mata ściółkująca pod tuje

Mata ściółkująca pod tuje

26 listopada, 2018 Dom i ogród 0

Jeszcze do niedawna maty ściółkujące wykorzystywano wyłącznie w profesjonalnym ogrodnictwie i architekturze krajobrazu. Są wygodne w użytkowaniu, bezproblemowo się je rozkłada, a przede wszystkim skutecznie tłumią wzrost chwastów. Można je kupić niemal w każdym sklepie ogrodniczym i szkółce.

Maty ściółkujące z polipropylenu

maty ściółkująceBy jednak prawidłowo spełniały swoją funkcję, muszą być dobrze dobrane i właściwie ułożone. Jakie rodzaje mat ściółkujących należy rozkładać w przydomowym ogrodzie pod tuje? Maty ściółkujące, zwane też agrotkaninami oraz tkaninami szkółkarskimi, stosuje się w ogrodnictwie profesjonalnym, ale też przydomowym. Dzięki nim łatwiej zahamować wzrost chwastów, poprawić efektywność plonów, jak również zachować właściwą wilgotność gleby. Solidne maty ściółkujące wykonuje się z polipropylenowych nitek, które są elastyczne i trwałe. Różnią się między sobą gramaturą i kolorem, niemniej w każdym przypadku wyróżniają się wytrzymałością. W większości posiadają stabilizator promieni ultrafioletowych (UV), przedłużający żywotność tkanin. Matę tego rodzaju można kupić w różnych szerokościach: od czterdziestu centymetrów do ponad pięciu metrów.

maty ściółkująceTo sprawia, że z łatwością możemy dobrać rozmiar odpowiedni do powierzchni, jaką chcemy przykryć. Agrotkaninę można też przyciąć samodzielnie lub poprosić o to w sklepie. Matę ściółkującą stosuje się zarówno w ogrodach owocowo-warzywnych, jak i ozdobnych. W tym drugim przypadku dobrze sprawdza się na rabatach z drzewami, krzewami ozdobnymi oraz roślinami iglastymi, np. tujami. Mata ściółkująca, choć najczęściej estetycznie wykonana, powinna zostać niewidoczna. W tym celu należy przykryć ją żwirem, kamieniami lub korą. To ostatnie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem wówczas, jeśli nasze tuje posadzone są na skarpie (tu sprawdzi się nasadzenie jałowca płożącego lub irgi). Warto również wybrać kolor maty ściółkującej, biorąc pod uwagę jej pokrycie. By jednak agrotkanina nie tylko ładnie się prezentowała, ale też prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi zostać prawidłowo ułożona. W tym celu konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni – usunięcie chwastów, kamieni i korzeni oraz wyrównanie terenu. Dobrej jakości mata ściółkująca może pomóc w zagospodarowaniu ogrodu. Ułatwi też pielęgnację roślin.

Nic zatem dziwnego, że wykorzystują ją nie tylko profesjonaliści, ale też amatorzy. Jest łatwo dostępna, a przy tym niedroga. Nie szkodzi glebie, bo jest dla niej chemicznie obojętna. Warto rozważyć jej zakup, zwłaszcza że to inwestycja na lata (solidna mata ściółkująca zachowuje swoje właściwości nawet przez 5 lat).