Manipulacja przestrzenią w aranżacji wnętrz

Manipulacja przestrzenią w aranżacji wnętrz

29 grudnia, 2017 Wystrój wnętrza 0

Choć wydawać by się mogło, że to meble mają największy wpływ na wygląd wnętrza, prawda jest zupełnie inna – znaczenie mają szczegóły. Dodatki, dekoracje, ale też zastosowane barwy, faktury materiałów oraz wzory. Zazwyczaj faktury traktujemy jak coś oczywistego i nie przywiązujemy do nich wagi przy wyborze mebli, tymczasem okazuje się, że dzięki materiałom możemy otrzymać określone efekty wizualne – faktury mogą bowiem odbijać światło w różny sposób.

W jaki sposób optycznie manipulować przestrzenią?

aranżacja wnętrzNa przykład, materiał o gładkiej powierzchni, będzie odbijał więcej światła niż ten szorstki. Chropowata faktura pochłania światło i tworzy różnego rodzaju cienie, w zależności od kąta padania światła. To sprawia, że kolor danego materiału może wyglądać różnie, w zależności od tego, czy materiał jest gładki, czy chropowaty. O tym dobrze wiedzą projektanci, dlatego wykorzystują te cechy przy tworzeniu profesjonalnych aranżacji pomieszczeń. Również wzory mają duże znaczenie – ale stosuje się je oszczędnie. Zazwyczaj wystarczy jeden konkretny wzór, na przykład na dywanie czy też na jakimś obrusie. To sprawi, że pomieszczenie będzie odznaczać się czymś charakterystycznym, ale przy tym wnętrze pozostanie stonowane. Jeśli interesuje nas gustowna aranżacja wnętrz – Śląsk i jego architekci wnętrz polecają skupić się jeszcze na manipulowaniu przestrzenią, które pozwala powiększyć małe pomieszczenia lub też sprawić, że wnętrza duże i przestronne staną się bardziej przytulne.

aranżacja wnętrzManipulowanie przestrzenią odbywa się za pomocą kolorów i odcieni, nie tylko luster, co pierwsze przychodzi nam do głowy jeśli chodzi o optyczne powiększenie pomieszczenia. Również barwy zimne i jasne, którymi pokryjemy ścianę, pozwolą na uzyskanie efektu optycznego polegającego na pozornym oddaleniu ściany. Także zastosowanie drobnego, regularnego wzoru umożliwi ten sam efekt. Odwrotnie, jeśli chodzi o barwy ciepłe lub duże wzory, które „przybliżają”. W przypadku aranżacji pomieszczeń w kamienicy, w której sufity są zawsze wyjątkowo wysoko, możemy pomyśleć o pomalowaniu sufitu na ciemny kolor – to sprawi, że stanie się on wizualnie obniżony, a więc zyskamy na przytulności pomieszczenia. Jeśli do tego dodamy ciemną podłogę, wówczas całe pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze.

Jak widać, mamy wiele ciekawych możliwości, aby wnętrze wyglądało dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Jego wielkość nie ma znaczenia – za pomocą prostych trików związanych z kolorami i wzorami, możemy manipulować przestrzenią, powiększać ją czy pomniejszać. Oczywiście optycznie.