Łożyska oraz podkładki do nich

Łożyska oraz podkładki do nich

9 maja, 2018 Przemysł 0

Łożyska toczne dostępne są w szerokiej liczbie wariantów. Wśród zalet tego typu produktów wymienia się przede wszystkim możliwość stosowania w dużym zakresie temperaturowym, a także umiejętność przenoszenia obciążeń promieniowych i osiowych. Łożyska toczne możemy dodatkowo podzielić, w zależności od zastosowanych elementów tocznych, na łożyska kulkowe oraz wałeczkowe – klasyfikacja może być też bardziej szczegółowa, gdy weźmiemy pod uwagę różnice konstrukcyjne oraz specyfikę przeznaczenia danego produktu.

Dobre podkładki do łożysk

podkładka pod łożyskoWówczas okaże się, że samych łożysk tocznych jest aż dwadzieścia jeden rodzajów. Jeśli nie wiemy, które łożyska sprawdzą się w naszym przypadku, warto dokładnie przyjrzeć się każdemu z typów. Najpopularniejsze są łożyska kulkowe poprzeczne jednorzędowe i to od nich można zacząć przegląd. Powinna nam wystarczyć informacja, że są one idealne do wysokich prędkości obrotowych przy zachowaniu niskich strat mocy. Jeśli zaś szukamy łożysk do małych maszyn magnetoelektrycznych czy też do żyroskopu, wówczas najlepszym wyborem będzie łożysko kulkowe jednorzędowe rozłączne. W przypadku konieczności przenoszenia obciążeń promieniowych w dwóch kierunkach, lepiej wybrać łożyska z pierścieniami wymiennymi. Warto jednak wiedzieć, że prawidłowa praca łożyska jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych podkładek dystansowych wykonanych ze stali sprężynowej.

podkładka pod łożyskoW ofertach producentów znajdziemy podkładki o twardości od 440 do 500 HV. Podkładka pod łożysko jest całkowicie płaska, a jej zadaniem jest ustawienie luzu osiowego. Mogą być one stosowane w różnych miejscach – najczęściej montuje się je na wale, dokładnie tam, gdzie znajduje się łożysko i pierścień blokujący. Istnieje możliwość łączenia podkładek, które różnią się między sobą grubością. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze wyregulowanie luzu. Największą popularnością cieszą się podkładki fosforanowe dodatkowo pokryte olejem. Warto jednak wiedzieć, że powierzchnia podkładek może różnić się w zależności od grubości. Wielu producentów oferuje bowiem podkładki o grubości powyżej 1,5mm, które – w odróżnieniu od tych cieńszych – posiadają szlifowaną powierzchnię.

Dla niektórych osób może to być istotny czynnik, który będzie brany pod uwagę przy wyborze odpowiednich podkładek pod łożyska. Podkładki montuje się z jednej strony łożyska. Tylko zalecanie szczegółowych wytycznych producenta daje nam pewność, że będą one stosowane w sposób prawidłowy. Wówczas niwelujemy do minimum możliwość uszkodzenia takiej podkładki podczas eksploatacji.