Konieczność posiadania ujeżdżalni dla koni

Konieczność posiadania ujeżdżalni dla koni

8 sierpnia, 2019 Budownictwo 0

Atrakcje, jakimi są nauki jazdy konnej i jeździectwa oferowane są przez wiele agroturystyk bądź przez ludzi oferujących samą naukę. Aby móc nauczać przez cały rok jazdy na koniach lub trenować swoje umiejętności bardzo ważnym elementem jest posiadanie ujeżdżalni w postaci budynków lub namiotów. Podczas mroźnych dni lub deszczowych wiele osób pragnie spożytkować w sposób aktywny swój wolny czas jeżdżąc konno.

Jak powinna wyglądać ujeżdżalnia?

Ze względu na bezpieczeństwo nauka jazdy na koniu zimą lub w deszczowe dni nie należy do rozważnych decyzji. Ponadto zwierzęta, jakimi są konie są bardzo podatne na różne choroby i infekcję, przez co taki klimat może im nie sprzyjać. Należą do delikatnych zwierząt, dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać. Przygotowanie odpowiedniej stajni i ujeżdżalni przez właścicieli koni jest koniecznością. Zwierzęta potrzebują wybiegu obojętnie od dni i pór roku. Zapewnienie im miejsca do biegania jest istotnym elementem w posiadaniu ich. Aby zapewnić je w sposób odpowiedni, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Głównym z nich są wymiary wybiegu. Przyjmuje się, że hala o wymiarach 22×42 metry przystosowana jest do codziennych treningów. I lekcji jazdy konnej, zaś pomieszczenie posiadające 22×60 metrów użytkowych przystosowane jest do wszelkich konkursów ujeżdżania i skoków. Wysokości ścian w tych pomieszczeniach mają nawet do 5 metrów wysokości.

Wśród wyposażeń do placów wybiegowych dla koni można znaleźć transparentne ściany, bramy przesuwne na stelażach, podsufitki przeciwdziałające skraplaniu się wody czy wywietrzniki, które pomagają w odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz ujeżdżalni. Do typowej hali należy ta mająca dach o kącie nachylenia 15 stopni, okapie kilkudziesięciu metrów z blaszanym pokryciem oraz z membraną, która zabezpiecza przez skraplaniem się pary wodnej. Metalowe wywietrzniki montowane są zwykle na krawędzi dachów. Wrota są przesuwne bądź klapowe, a świetliki kalenicowe jasne poliwęglanowe. Ujeżdżalnie dla koni mogą być izolowane bądź nieizolowane. Mogą być połączone ze stajnią lub samodzielne stworzone do wybiegu.

Podczas projektowania placu wybiegowego dla koni należy wziąć pod uwagę wiele czynników decydujących. Najważniejsze jest przeznaczenie, a wobec tego stosowne wymiary i wysokość oraz ewentualne miejsce dla widowni i sędziów. Ponadto warto zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację powietrza. Zwierzęta, jakimi są konie potrzebują codziennie kilku godzin ćwiczeń i możliwości do biegania. Dzięki temu są o wiele bardziej spokojne i usłuchane. Aby móc zapewnić odpowiednie warunki dla posiadanych koni warto wybudować ujeżdżalnie dedykowaną im.