Konieczność podgumowania rolek do bramy przesuwnej

Konieczność podgumowania rolek do bramy przesuwnej

15 maja, 2019 Ogrodzenia 0

Wybór właściwej bramy wjazdowej determinuje wygodę jej użytkowania. To, jak będzie się ona sprawowała, zależy od wielu czynników. Oczywiście, kwestią nadrzędną, którą kierujemy się przy wyborze, są walory estetyczne – najważniejsze jest to, żeby brama prezentowała się dobrze, natomiast warto też zwrócić uwagę na kilka elementów natury czysto technicznej, żeby uniknąć w przyszłości konieczności serwisowania bramy, która może się okazać dość kosztowna, a także bardzo niewygodna.

Rolka do automatycznej bramy

rolka do bramy przesuwnejA zatem, kiedy już zdecydujemy się na wybór bramy przesuwnej metalowej, drewnianej lub wykonanej z tworzywa, należy się wyposażyć w odpowiedni osprzęt do jej obsługi. Bramy metalowe są najtrwalsze, ale jednocześnie najcięższe, dlatego wymagają dopasowania właściwych elementów nośnych. W przypadku takich bram najlepiej jest postawić na oprzyrządowanie wykonane również z metalu, ponieważ wykazuje się najdłuższą żywotnością. Części z tworzywa charakteryzuje wyższa ścieralność, dlatego lepiej jest zainwestować w trwalszy materiał. Bramy przesuwne otwiera się dzięki wózkom, które zapewniają im mobilność – najtrwalsze są ocynkowane wózki z metalu. Ponieważ jednak stalowa brama wraz ze stalowym oprzyrządowaniem generuje mnóstwo hałasu, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania, należy zaopatrzyć się w odpowiednie rozwiązanie – podgumowana rolka do bramy przesuwnej powinna załatwić sprawę.

rolka do bramy przesuwnejDzięki elementom wykonanym z tworzywa tarcie wywołane otwieraniem i zamykaniem bramy ulega znacznemu zmniejszeniu, dlatego korzystanie z tego rozwiązania zapewnia bramie ciche funkcjonowanie. Guma absorbuje ponadto całą energię wynikającą z tarcia, dzięki czemu elementy wózków przesuwnych nie ulegają nadmiernemu ścieraniu, co zapewnia im wyjątkowo długą żywotność. Pamiętać przy tym należy, że w zależności od ciężaru bramy, konieczne może być użyciu kilku mechanizmów, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Wykonane ze stali wózki mają także tę zaletę, że wykazują się dużą odpornością na oddziaływanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, szkodliwe promieniowanie słoneczne, a także mróz, co znacznie wydłuża ich żywotność. Przy wyborze mechanizmów należy się więc kierować tym, żeby były one wykonane ze stali nierdzewnej.

Mimo ogromnych zalet i wysokiej trwałości wózków przesuwnych warto zaopatrzyć się zawsze w jeden lub dwa mechanizmy więcej, ponieważ zakup pełnego pakietu wypada taniej – w razie konieczności wymiany jakiegoś elementu lepiej jest posiadać go w zapasie. Bramy przesuwne to najbardziej wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy nie dysponują zbyt wielkim podjazdem na swoim podwórku.