Jakie panele wybrać – jodełka francuska czy angielska?

Jakie panele wybrać – jodełka francuska czy angielska?

14 grudnia, 2020 Wystrój wnętrza 0
panele podłogowe

Niezwykle istotną sprawą jest wybór odpowiedniej podłogi, która powinna być wytrzymała. Pozwoli to uchronić się przed koniecznością kupowania nowej w najbliższym czasie. Wybierając panele, można wziąć pod uwagę to, czy będzie na nich rozłożony dywan, lub czy będą one całkowicie odkryte. Niestety chodzenie częste w butach po jodełce może sprawić, że ulegnie ona zniszczeniu.

Panele układane w jodełkę

panele podłogoweWśród najlepszych propozycji warto wyróżnić jodełki francuskie i angielskie – każda z nich ma wady i zalety, dlatego warto dobrze się zastanowić przed wyborem konkretnego modelu. Jednym z najlepszych pomysłów na znakomicie wyglądającą podłogę jest jodełka angielska, która wyróżnia się fantastycznym wyglądem i jest ciekawa. Wszystko dzięki temu, że ów panel podłogowy układany jest nieregularnie – krótszy bok jednej listwy przylega do dłuższego boku drugiej. Sprawia to, że podłoga jest ciekawsza, ale zabiera nieco z harmonii. To fantastyczne rozwiązanie w przypadku wnętrz industrialnych, czyli loftowych, a także rustykalnych. Aranżerom związanym z tymi stylami zależy na wprowadzeniu w pomieszczeniach naturalności, a idealna symetria w przyrodzie – choć oczywiście występuje – to jednak zdarza się rzadko. Tego rodzaju panele nazywane są również klasycznymi, ze względu na to, że są często spotykane w starych domach i mieszkaniach w kamienicach.

panele podłogoweDrugim pomysłem na podłogę są francuskie solidne panele podłogowe – jodełka francuska jest fantastycznie modna, bowiem wyróżnia się symetrycznością. Sprawia to, że wprowadza do wnętrza nieco harmonii. Doskonale z jodełką francuską łączą się stare meble, a także białe ściany i dobrane do koloru tapicerki meblowej szafki czy elementy dekoracji. Tego rodzaju solidne panele podłogowe znakomicie sprawdzają w aranżacjach typu retro, jednak równie często wybierane są do pomieszczeń minimalistycznych czy klasycznych. Warto pamiętać, że jodełka francuska jest bardzo uniwersalna – można na nią postawić w ciemno, nawet jeśli aranżer nie zdecydował się jeszcze na dany styl wnętrzarski. Wybór odpowiednich paneli podłogowych nie należy do najłatwiejszych, ponieważ konkretne modele znacznie się różnią od siebie.

Wśród najlepszych propozycji wnętrzarskich znajdują się dwie jodełki: angielska i francuska. Ta pierwsze jest bardziej nieregularnie ułożona, a to dlatego, że mniejszy bok jednej listwy przylega do większego boku drugiej. Jodełka francuska cechuje się zwiększoną harmonią, dlatego będzie się znakomicie sprawdzać na przykład we wnętrzach minimalistycznych lub klasycznych.