Jaki dom można nazwać pasywny?

Jaki dom można nazwać pasywny?

9 lutego, 2016 Budownictwo 0
domy pasywne

Budownictwo energooszczędne oraz pasywne staje się coraz bardziej popularne. Domy energooszczędne, to takie, które dzięki swojej technologi pozwalają zaoszczędzić na czerpaniu energii, a tym samym rachunki za energie są niższe. Jednak jakie domy to pasywne?

Domy pasywne są to także domy energooszczędne, a nadomy pasywne dodatek czerpią one energię z odnawialnych źródeł takich jak:

  • słońce,
  • wiatr,
  • wodna,
  • grunt.

Zacznijmy jednak od cech energooszczędnych. Przede wszystkim domy pasywne mają bardzo dobre parametry izolacyjne wszystkich przegród zewnętrznych. Także technologia wykonywania tych przegród oraz materiały użyte wykazuje dobre własnościowy izolacyjne. Takie rozwiązania maja na celu ograniczenie zużycia energii w domu.

domy pasywneJednak nie tylko o oszczędność energii chodzi w domach pasywnych, ale także o produkcje jej. Dlatego na wielu domach pasywnych można zobaczyć kolektory lub baterie słoneczne, które wykorzystuje się do nagrzewania wody oraz do produkcji energii elektrycznej. Także prąd w takich domach mogą produkować przydomowe wiatraki. Do wytwarzania ciepła w takich domach można wykorzystywać pompy ciepła, które energie czerpią z gruntu, wody lub z powietrza. Także dobrym rozwiązaniem na ogrzewanie domu jest korzystanie z kominka powietrznego lub kominka z płaszczem wodnym. Rozpalając ogień w salonie zyskujemy ciepło w kazdym pomieszczeniu w naszym domu. Bardzo często w domach pasywnych także instaluje się wentylację mechaniczną, które podczas wymiany powietrza ogrzewa lub ochładza świeże powietrze, dopasowując jego temperaturę do panującej wewnątrz domu.

domy pasywnePodczas budowy domów pasywnych ważne jest także umieszczenie odpowiednich pomieszczeń względem stron świata. Salon w takim domu powinien posiadać duże okna, które będą znajdowały się od południa, dzięki czemu przez cały dzień światło słoneczne będzie wpadało przez okna. Sypialnie najczęściej umieszcza się od strony wschodniej. Jednak w sypialni dziecięcej, gdzie dla niego to także pokój dzienny okna najlepiej umieszczać od strony południowej. Kuchnie w takim domu najlepiej umieszczać od strony północnej lub wschodniej, wtedy unikniemy nadmiaru słońca w tym pomieszczeniu.