Jaką kostkę brukową wybrać do ogrodu?

Jaką kostkę brukową wybrać do ogrodu?

28 września, 2017 Dom i ogród 0
kostka brukowa

Do ogrodu wystarczą zazwyczaj kostki mające 4 cm grubości. Najważniejsza jest w tym przypadku funkcja estetyczna. Należy jednak uwzględnić wszystkie charakterystyczne cechy projektu. Jeśli posiadamy do zagospodarowania dużą powierzchnię, to styl kostki brukowej będzie bardzo się wyróżniać i rzutować na całą przestrzeń wokół domu.

Kostka brukowa w wielu wariantach

kostka brukowaNależy zatem się poważnie zastanowić nad wyborem wzoru na kostkę brukową. Musi ona pasować estetycznie zarówno do ogrodu, jak i do domu. Kiedy chcemy położyć tylko małą dróżkę biegnącą pomiędzy drzewkami, to tutaj oczywiście wybór będzie miał mniejsze znaczenie, ale nie może za mocno kontrastować z przyrodą. Naturalne, przypominające skały powierzchnie będą bardzo dobrze komponować się z zielenią. Podobnie wzory imitujące piasek. Często kostkę brukową używa się zarówno jako podłoże do chodników i ścieżek, jak również jako powierzchnię parkingową. Rodzaj kostki pod parking powinien być jednak inny i zaleca się by miała ona grubość przynajmniej 6 cm. Nie warto więc kupować kostki jednego rodzaju pod całą zabudowę. Nasz projekt powinien wyróżniać kilka jej typów różniących się kształtem, kolorem i fakturą. Gdy mamy w pewnym miejscu do dyspozycji większą ilość przestrzeni do zagospodarowania, ładnie wygląda kostka ułożona na wzór mozaiki.

kostka brukowaKostka brukowa do ogrodu w mazowieckim jest szeroko dostępna w rozmaitych wariantach, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem takiej, która będzie nam odpowiadała. Niekiedy warto nawet skorzystać z rad zawodowego projektanta. Doradzi on wtedy, na jaki wariant się zdecydować i uwzględni nasze własne upodobania. Duże znaczenie ma również rozmiar kostki brukowej. Kostka drobniejsza nada się do wąskich i krętych ścieżek. Pozwoli też na większą dowolność podczas ułożenia. Większe natomiast świetnie sprawdzą się przy wyłożeniu nimi głównych chodników i placów. Przy kompozycjach z kostki brukowej lepiej nie przesadzać. Najlepiej będą wyglądać warianty dwu- i trójkolorowe. W miejscach, w których kostka będzie szczególnie narażona na zabrudzenia (np. kącik grillowy), lepiej wybrać kostkę o ciemniejszym odcieniu, gdyż ewentualne plamy będą na niej znacznie mniej widoczne. Można również samemu zaimpregnować kostkę lub wybrać już impregnowaną – będzie łatwiej usunąć z niej zabrudzenia.

Z kolei w miejscach mocno nasłonecznionych w ciągu roku zaleca się stosować kostkę jasną. Nie będzie się ona tak silnie nagrzewać, a przy tym nie musimy się obawiać, że jej kolor wyblaknie po pewnym czasie. Można również wybrać czy kostka ma mieć powierzchnię gładką czy chropowatą (chropowate łatwiej się brudzą).