Jak rozplanować instalację elektryczną w domu?

Jak rozplanować instalację elektryczną w domu?

23 maja, 2017 Elektryka 0
instalacje elektryczne

Każdy dom potrzebuje instalacji elenktycznej by mógł poprawnie funkcjonować. Dzięki niej do budynku dostarczony i rozprowadzany jest prąd elektryczny, który zasila wszystkie nasze urządzenia elektryczne codziennego użytku, systemy zabezpieczające, a także niekiedy instalacje grzewcze.

Praktyczna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu

instalacje elektryczneOczywiście nie mając odpowiednich uprawnień, nie możemy samodzielnie wykonać instalacji elektrycznej, należy zlecić to uprawnionemu elektrykowi, tak aby była ona bezpieczna dla ludzi i pracujących w niej urządzeń. Jednak to my możemy zdecydować gdzie mają znaleźć się takie elementy instalacji elektrycznej jak gniazdka, włączniki oraz źródła światła, bowiem jedną kwestią jest to by instalacje elektryczne były bezpieczne, a inną to by były funkcjonalne, wygodne i uniwersalne. Zasadniczo w każdym pomieszczeniu znajduje się jedno oświetlenie główne w centralnej części sufitu. W większych pomieszczeniach praktyczniej jest umieścić dwa symetrycznie zamontowane źródła światła. Jednak w takich pomieszczeniach jak gabinet, kuchnia czy sypialnia konieczne jest zadbanie o dodatkowe lampy. W kuchni oczywiście dodatkowe oświetlenie przyda się nad blatem roboczym, ponieważ niezwykle ważne jest odpowiednia widoczność w kuchni podczas gotowania, gdzie mamy styczność z ostrymi narzędziami jak nóż do krojenia. Przydatnym elektrycznym urządzeniem w kuchni jest także okap nad kuchenką.

instalacje elektrycznePrzy okazji kładzenia instalacji elektrycznej dobrze jest już na tym etapie zatroszczyć się o przyłączenie elektryczne dla tego wyposażenia kuchennego, nawet jeśli od razu nie planujemy jego montażu. W ten sposób w późniejszym czasie, w przypadku decyzji o założeniu okapu nad kuchenką, zaoszczędzimy sobie kucia ściany i pomocy elektryka by wykonał przyłącze. Niezwykle ważne są też włączniki światła. Dobrze by były one w miejscu intuicyjnym tak by po wejściu do ciemnego domu, łatwo można było znaleźć włącznik w przedpokoju. Najlepiej by znajdowały się one zawsze po jednej stronie drzwi, wewnątrz albo na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli zaś chodzi o gniazdka elektryczne dobrze by nie były one na widoku, jednak równocześnie nie powinny być także schowane za meble i wyposażenie ponieważ to znacząco utrudni dostęp do nich, przez co codzienne czynności jak chociażby podłączenie ładowarki od laptopa czy telefony będzie problematyczne. Pamiętajmy też o odpowiedniej ilości gniazdek w pomieszczeniach.

Na pewno kilka powinna posiadać łazienka i kuchnia by móc podłączyć urządzenia elektryczne typu pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, a także drobne sprzęty codziennego użytku jak suszarka czy mikser. Ponadto praktycznie jest mieść jedno dodatkowe gniazdo w sypialni przy łóżku na lampkę nocną czy zegar elektryczny.