Jak przebiega projekt aranżacji wnętrz?

Jak przebiega projekt aranżacji wnętrz?

25 marca, 2020 Projektowanie 0
aranżacja wnętrza

Z usług projektantów i architektów wnętrz coraz częściej korzystają mieszkańcy mniejszych i większych miast – szczególnie osoby zabiegane i zapracowane, lub nieznające się na dekoracji, a chcące mieć ładnie wyposażone mieszkanie. Tego typu projekty wykonują zarówno osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i większe biura projektowe z kilkuosobowymi składami.

Jak wygląda aranżacji wnętrz?

aranżacja wnętrzaNie jest zaskoczeniem, że sama Warszawa jest miejscem, w którym znaleźć można naprawdę dużo tego typu ofert. Proces projektowania wnętrza rozpoczyna się od spotkania z architektem i konsultacji, na której określane są potrzeby i wymagania inwestora, a także określeniu budżetu i wstępnego kosztorysu usługi. Pozwoli to architektowi przygotować rozwiązania jak najbardziej dopasowane do klienta. Zarówno inwestor, jak i projektant powinni dokładnie przygotować się do spotkania – często zadawane przez specjalistę pytania znaleźć można na różnych stronach internetowych, podobnie jak pytania, które inwestor powinien zadać na pierwszym spotkaniu z architektem. Na konsultację warto przygotować jakieś przykładowe zdjęcia wnętrz, czy mebli, które spełniają oczekiwania, lub zapoznać się z podstawowymi stylami aranżacji. Po pierwszym spotkaniu architekt przygotowuje koncepcje projektowe, czyli propozycje rozmieszczenia mebli i sprzętów w projektowanych pomieszczeniach.

aranżacja wnętrzaWszystkie koncepcje konsultowane są na bieżąco z klientem, który zatwierdza lub odrzuca zmiany. Gdy koncepcja projektowa zostanie zatwierdzona przez klienta, przychodzi czas na wybór materiałów wykończeniowych – płytki, panele, tkaniny i wiele więcej. Przedostatnim i najbardziej czasochłonnym etapem przygotowania projektu wnętrza jest wykonanie wizualizacji. W zależności od osoby lub biura, w jakim wykonywana jest aranżacja wnętrz Warszawa ma do zaoferowania wielu profesjonalistów wykonujących bardziej lub mniej realistyczne wizualizacje. Na tym etapie, w specjalnych programach rozmieszczane zostają meble, naniesione kolory, faktury, rozmieszczone dodatki i oświetlenie. Gdy klient jest zadowolony z efektu, pozostaje jedynie przygotowanie obszernej dokumentacji technicznej, w której zebrane są wszystkie dobrane meble i urządzenia, a także detale rozwiązań technicznych, lub połączeń.

Przygotowanie projektu aranżacji wnętrz jest zatem zajęciem czasochłonnym i pracochłonnym. Wymaga od architekta i projektanta znajomości rynku, programów komputerowych, materiałów, a także dobrego gustu i wyczucia estetyki. Bardzo ważne jest, by projektant i inwestor byli w stałym kontakcie, by na bieżąco kontrolować przebieg pracy.