Jak przebiega podłączenie płyty indukcyjnej?

Jak przebiega podłączenie płyty indukcyjnej?

12 sierpnia, 2018 Maszyny i urządzenia 0

Wiele osób zamiast wyposażać kuchnię w kuchenkę gazową, decyduje się na montaż płyty indukcyjnej. Działa ona na prąd – a więc musi być odpowiednio podłączona do instalacji elektrycznej w domu. Choć nie wydaje się to skomplikowanym zadaniem, ze względu na to, iż jest to praca niebezpieczna, powinna być przeprowadzana przez doświadczoną osobę.

Podłączenie płyty nie jest drogie

podłączenie płyty indukcyjnejNajlepiej przez elektryka posiadającego wszystkie niezbędne uprawnienia do prac z instalacjami elektrycznymi. Wie on, jak zapobiegać usterkom i awariom takiej instalacji. Jeśli interesuje nas takie podłączenie płyty indukcyjnej w Poznaniu, możemy cieszyć się z tego, że usługa ta nie należy do szczególnie drogich. Zatem nie musimy martwić się o swoje fundusze i możemy z niej z powodzeniem skorzystać. Gdy już elektryk przybędzie na miejsce, będzie postępował w taki sposób, aby bezpiecznie podłączyć kuchenkę indukcyjną. Po pierwsze, płyta indukcyjna powinna być montowana na oddzielnym obwodzie elektrycznym, nie dzieląc go z żadnymi innymi sprzętami. To dlatego, że inaczej mogłoby dojść do zbyt dużego obciążenia instalacji, co doprowadziłoby z kolei do wyrzucenia korków i przerwania dopływu prądu. Zatem oddzielny obwód jest podstawową kwestią, o której należy pamiętać.

podłączenie płyty indukcyjnejDruga ważna kwestia to dobór odpowiedniego przekroju kabla – zależy to od instalacji. Jeżeli mamy instalacje 3-fazową, wówczas przewód powinien posiadać przekrój 5×2,5 mm2. Z kolei w przypadku instalacji 1-fazowej na 230 V, stosuje się przewód 3x 4mm2. Z pewnością osoby niedoświadczone mogą nie mieć bladego pojęcia na ten temat i to właśnie pokazuje, dlaczego warto zdecydować się na pomoc doświadczonego elektryka, dla którego takie tematy są codziennością. W następnym kroku należy podłączyć kable do płyty indukcyjnej. I tutaj też najlepiej zadzwonić po elektryka, bowiem dobre połączenie 3 czy 5 kabelków może nie być takie proste, zwłaszcza że zdarzają się płyty, które można podłączyć zarówno do instalacji 1-, jak i 3-fazowej. Bez wątpienia jeżeli ważne jest dla nas nasze własne bezpieczeństwo, nie powinniśmy podejmować się podłączania płyty indukcyjnej samodzielnie. Zwłaszcza że w Poznaniu pracuje naprawdę wielu elektryków, którzy posiadają taką usługę w swoim cenniku – i nie zapłacimy za nią dużo.

Zatem pamiętajmy, że kwestie bezpieczeństwa są zawsze priorytetowe i na takich sprawach jak fachowe podłączenie kuchenki indukcyjnej, nie powinniśmy oszczędzać. W efekcie płyta indukcyjna będzie mogła nam bezpiecznie służyć przez naprawdę długie lata, bez żadnych awarii.