Jak prawidłowo dbać o wodę w basenie?

Jak prawidłowo dbać o wodę w basenie?

15 maja, 2019 Dom i ogród 0

Każdy basen, niezależnie od wielkości musi być odpowiednio zadbany. Przede wszystkim należy skupić się na wodzie i środkach, które pozwolą zachować ją w odpowiedniej kondycji. Kiedy zostanie to zaniedbane, zacznie wydzielać się brzydki zapach, a na dnie osadzą się bakterie, które z dnia na dzień będą się rozwijać.

Chlor do wody basenowej

chlor do basenuJest to duże zagrożenie dla organizmów ludzkich, w związku z tym należy wyposażyć się w odpowiednie środki, które zapobiegną rozwijaniu się niechcianych mikroorganizmów. W przypadku posiadania prywatnego basenu najlepiej sprawdzą się multitabletki, które odpowiednio oczyszczą wodę i nie pozwolą na rozprzestrzenianie się w niej zarazków. Ważne jest to, że nie zagrażają one życiu dzieci, które zazwyczaj najczęściej przebywają w domowych pływalniach. Ochronią one ich jeszcze słabo uodporniony organizm przed zanieczyszczeniami. Jednak nie sprawdzą się w każdych warunkach. Kiedy długo utrzymuje się wysoka temperatura, do wody dostają się liście, a także często występują burze i opady deszczu, należy podjąć bardziej zdecydowane kroki, które z pewnością zajmą więcej czasu, ale dadzą lepszy efekt. Przede wszystkim ważne jest, by regularnie sprawdzać poziom pH wody, która znajduje się w basenie.

chlor do basenuPomagają w tym specjalne testery, bądź papierki lakmusowe, dzięki którym można zrobić to szybko i przede wszystkim samodzielnie. Skala, która jest na nich umieszczona jest bardzo prosta do odczytu. W związku z tym jeśli pH utrzymuje się między 7 a 7,5 oznacza to, że wszystkie środki zostały odpowiednio zastosowane. Jednak kiedy schodzi poniżej tej liczby to znak, że mamy do czynienia z wodą o kwaśnym odczynniku. Gdy znacznik znajdzie się w okolicy ósemki, ciecz staje się zasadowa. Teoretycznie jest ona bezpieczniejsza od kwaśnej, ale mimo wszystko nie wpływa dobrze na organizm. Wodę najlepiej stabilizuje chlor do basenu w tabletkach. Umieszcza się go w specjalnych dozownikach, które pływają po wodzie. Przede wszystkim należy pamiętać, by środek był stosowany regularnie, co pozwoli na uniknięcie rozwinięcia się glonów i alg. Jednak najważniejsze jest by choć dwa razy w roku całkowicie opróżnić basen, wyczyścić go i następnie napełnić czystą wodą.

Oczywiście nie wolno zapominać o sprawdzaniu filtra i wymienianiu go, jeśli zajdzie taka potrzeba. Awaryjnym wyjściem jest również kupno maty, którą można przykryć basen. Dzięki temu do wody nie dostaną się liście i śmieci. Ostatnim dodatkiem, który również może pomóc jest oczyszczacz do stóp, z którego należy korzystać przed każdym wejściem do basenu.