Jak montować panele winylowe?

Jak montować panele winylowe?

26 marca, 2021 Dom i ogród 0
panel winylowy na klik

Nie tylko sama trwałość okładzin podłogowych ma znaczenie, ale także sposób ich montażu. Źle zamontowane kafle, deski parkietowe czy panele mogą się szybciej niszczyć, skrzypieć przy chodzeniu, a nawet odklejać się od podłoża. Dlatego też często lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowca do montażu, tak by mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy.

Panele łatwe w montażu

panel winylowy na klikNiestety, usługi budowlańców nie są tanie, często jest też problem ze znalezieniem dobrego fachowca. Jeśli kupi się tanie panele to ich montaż niejednokrotnie jest droższy niż sam zakup. Warto zatem celować w takie pokrycia podłogowe, które nie wymagają pomocy budowlańców i które można montować samodzielnie. Odpowiedni będzie wytrzymały panel winylowy na klik. Montaż na kliknięcie sprawia, że nie trzeba kupować klejów, zapraw, czy specjalnych narzędzi. Panele przykłada się jeden do drugiego i delikatnie dociska tak by kliknęły i gotowe! Panele będą się dobrze trzymały podłoża. Są oczywiście również panele winylowe klejone (w tym na specjalny klej magnetyczny), jak i posiadające już warstwę kleju (panele samoprzylepne). Ich montaż nie jest jednak tak banalnie prosty jak montaż paneli na klik. Co warto jeszcze wiedzieć o montażu? Panele zwykle montuje się prostopadle do okna – w ten sposób łączenia paneli są mniej widoczne, ze względu na kąt padania światła słonecznego. Montaż zaczyna się od strony okna lub drzwi i rusza powoli do przodu.

panel winylowy na klikPanele winylowe łatwo się docina, także nie ma problemu z zamontowaniem ostatnich paneli tuż pod ścianą. Nigdy nie jest tak, że panele będą miały idealny rozmiar, zawsze trzeba coś skrócić, by wyłożyć panelami całe wnętrze. Warto zaznaczyć, że panele winylowe są cieńsze niż kafle, czy panele. W związku z tym szczelina między ścianą, a podłogą nie będzie głęboka. Nie da się w niej często ukryć kabli, ale też nie potrzebna montować szerokich listew przypodłogowych. Co więcej, można tak zamontować podłogi winylowe że żadne listwy wręcz nie będą potrzebne! To rozwiązanie często stosowane w kuchniach i łazienkach. Tam im mniej przerw, szczelin, czy dekoracyjnych ozdób tym lepiej, bo tym szybciej się wysprząta pomieszczenie. Wtedy panele będą dosunięte maksymalnie do ściany, bez żadnej przerwy dylatacyjnej.

Wtedy jedyny powód dla którego montowane byłyby takie listwy przypodłogowe to względy czysto estetyczne. Z pewnością montaż paneli winylowych metodą na kliknięcie nie sprawi nikomu problemu, nawet osobom, które wcześniej nie miały żadnego doświadczenia w budownictwie.