Jak korzystać z końcówek tulejkowych?

Jak korzystać z końcówek tulejkowych?

25 czerwca, 2019 Przemysł 0
Końcówki kablowe tulejkowe

Prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej jest uzależnione od właściwego wykonanie połączenia. Koniecznym jest wykorzystywanie jak najnowszych technologii dla uzyskania najwyższego stopnia niezawodności. Brak dostępu do energii elektrycznej może być bowiem problematyczny, nie mówiąc o sytuacji, gdzie zła konstrukcja instalacji powoduje psucie się sprzętu przez występowanie spięć.

Końcówki kablowe z miedzi

Końcówki kablowe tulejkoweWażnym jest więc stosowanie wysokiej jakości komponentów, by uniknąć niechcianych napraw lub inwestycji spowodowanych problemami z instalacją elektryczną. Jednym z bardzo ważnych elementów, który mógłby nam zapewnić pewność w łączeniu są nowoczesne końcówki kablowe oraz złączki gwarantujące przede wszystkim bezpieczeństwo instalacji. Służą one do połączenia z kablem miedzianym lub aluminiowym. Szeroka oferta produktowa pozwala zawsze właściwie dobrać akcesoria odpowiednio do naszych wymagań – względem przeznaczenia, obciążenia prądowego, konstrukcji, jak i funkcjonalności. Jest to o tyle ważne, że dobry wybór końcówek kablowych zapewnia nam bezawaryjne działanie instalacji elektrycznej. Powinniśmy ją wybierać w zależności od napięcia, przekroju przewodu, wykonania według normy DIN lub poza nią oraz wielkości oczka (otworu pod śrubę). Na uwagę zasługują końcówki kablowe tulejkowe, które wykonane są z miedzi cynkowanej i służą do zakańczania kabli miedzianych wielodrutowych. Zapewniają one bowiem bezpieczeństwo i trwałość połączenia dzięki zmniejszonemu przegrzewaniu żył i izolacji, co byłoby możliwe do zauważenia w końcówkach o zlutowanych krawędziach.

Końcówki kablowe tulejkoweWarto pamiętać, że właściwie wykonane zaprasowanie może odbyć się tylko z użyciem wskazanego przez producenta narzędzia. Wśród końcówek tulejkowych można wyróżnić trzy główne podtypy: TA, TP oraz TV. Pierwszy z nich produkowany jest bez izolacji i występuje w rozmiarach dostosowanych do przekroju żyły od 0,5 do 185 mm2. Drugie są z kolei odporne na temperatury od -40°C do +125°C, ich wymiary spełniają normę DIN 46228. Z kolei ostatnie z wymienionych posiadają izolację, produkowane są w przekroju 2×0,5 mm2 do 2×16 mm2. W zależności od odmiany każda z końcówek może być zaprasowana odmiennym typem urządzenia. W przypadku, w którym zdecydujemy się na inne, musimy brać pod uwagę ewentualność pogorszenia jakości połączenia.

Równie istotnym jest właściwe dobranie matryc w razie, gdy narzędzie pracuje na wymiennych. Warto więc wyposażyć się w odpowiednie narzędzie mechaniczne, pneumatyczne lub hydrauliczne, pamiętając, że im większy jest przekrój przewodu, tym powinno być ono mocniejsze.