Istota badań ultradźwiękowych w przemyśle i spawalnictwie

Istota badań ultradźwiękowych w przemyśle i spawalnictwie

21 lutego, 2018 Technologie 0
defektoskop ultradźwiękowy

Wszelkie prace spawalnicze związane z zabezpieczeniami mostów są wyjątkowo ważne dla bezpieczeństwa. Dlatego też coraz częściej zaczyna się wykorzystywać nowoczesne metody badawcze, pozwalające na analizę spawów. Obecnie, na polskim rynku powstaje coraz więcej firm nastawionych na profil związany ze specjalistycznymi pomiarami konstruktorskimi.

Defektoskopy do przemysłu

defektoskop ultradźwiękowyW przypadku prac mających na celu zwiększenie stabilności konstrukcji, istotne jest, by urządzenie działało sprawnie. Bardzo dużą popularnością cieszy się defektoskop ultradźwiękowy. W przypadku spawów kluczowe jest zrozumienie, czy osoba je wykonująca nie popełniła błędu związanego z dobraniem odpowiedniego materiału. Jakikolwiek defekt, poddany działaniu czynników zewnętrznych, może wpłynąć na stabilność konstrukcji. Spawalnictwo to nie jedyny obszar, gdzie wykorzystuje się z powodzeniem defektoskopy. Również w przemyśle przetwórstwa chemicznego, za pomocą ultradźwięków można znaleźć sytuacje, gdy badanie jest kluczowe. Mowa tu przede wszystkim o sprawdzaniu szczelności różnej wielkości kadzi. Warto wiedzieć, że w związku z licznymi zmianami legislacyjnymi, warto jest zawsze rozważyć okresowe badanie nieniszczące. Pozwala to na stałe kontrolowanie wyników oraz daje możliwość przewidzenia awarii lub orientacji związanej z żywotnością danego kotła.

defektoskop ultradźwiękowyZwłaszcza, że ich dostępność na polskim rynku usługowym stale rośnie. Zmieniająca się konkurencyjność wpływa pozytywnie na rozrost usług analitycznych. Bardzo dużo firm zajmuje się badaniami nieniszczącymi chociażby z tego powodu, że trwają one znacznie krócej, niż te, które wymagają dostarczenia specjalistycznych próbek. W przypadku przeprowadzania badania na terenie danego przedsiębiorstwa, nie zachodzi zjawisko związane ze zwolnieniem cyklu pracy. Jest to o tyle kluczowe, że pozwala zaoszczędzić czas, który jest istotny dla firm związanych z produkcją wszelkiego typu. Charakterystyczne dla badań ultradźwiękowych jest też ich uznanie przez prawo. W wielu specjalistycznych dokumentach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy znaleźć można propozycje (w niektórych przypadkach wręcz wymóg) związane z użyciem badań do pozyskania informacji.

Istotne jest także to, że uzyskane pomiary są bardzo precyzyjne i stosunkowo łatwe do interpretacji. Zwłaszcza, że koszt samego badania zawiera nierzadko ekspertyzę specjalisty wraz z omówieniem wyników. Jest to bardzo przydatne w tworzeniu cyklu życia poszczególnych elementów konstrukcji lub akcesoriów, z których korzysta się na co dzień w wielu zakładach pracy.