Etapy montażu dachów ze strzechy

Etapy montażu dachów ze strzechy

20 sierpnia, 2019 Budownictwo 0

Budując gospodarstwo domowe lub decydując się zmianę zadaszenia można znaleźć wiele możliwości. Wśród powracających rozwiązań na dachy można znaleźć dachy z trzciny. Decydując się na nie należy pamiętać o wielu istotnych aspektach podczas montażu i wyboru trzciny.

Prawidłowa instalacja dachu ze strzechy

Trzcina powinna być prosta i pozbawiona liści łodygi. Najlepiej, aby była zdrowa i dojrzała, o długości od 2 do 9 metrów. Nie może mieć żadnych załamań, ponieważ zniszczyłoby to efekt wizualny. Kształt dachu i jego powierzchnia ma znaczenie. Przed montażem należy sprawdzić czy wilgotność jej nie wynosi powyżej 15%, a temperatura powietrza nie jest wyższa niż 15 stopni. To, jak bardzo jest nachylony dach przekłada się na późniejszy wygląd i efekt. Sposobów montażu jest wiele i znaczna część nie jest zdradzana przez fachowców, ponieważ chcą zostawić tę wiedzę dla siebie. Czasami trzcina montowana jest na papie izolacyjnej z nabitymi kontrłatami, które są przestrzenią pomiędzy deskowaniem, a łatą. Służą do łatwego przewiązywania drutem oraz posiadają 2,5 centymetra grubości. Na kontrłaty instalowane są łaty zwykłe w sposób prostopadły – podobnie robi się w przypadku dachówek. Jeśli poddasze nie jest używane, to łaty nabijane są bezpośrednio na krokwie.

Po wykonaniu powyższych czynności następuje układanie pokrycia – na początku strzechę układa się swobodnie na dachu, bez mocowania, jednak potem mocuje się je na pomocą drutów. Druty najlepiej, aby były ocynkowane i żaroodporne – dzięki temu podczas wysokich temperatur nie będą ulegać odkształceniom oraz będą trzymać cały czas trzcinę. Mocowanie za pomocą drutów wykonywane jest przez specjalne narzędzia – jest to tak zwane „szycie”. Kolejnym etapem jest użycie ubijaka, aby podbić pokrycie jednocześnie nadając mu kształt i formując je. Po przymocowaniu i wyprofilowaniu można dach dodatkowo zabezpieczyć siatkami. Zwieńczając pokrycie dachowe należy zrobić to z podciętego materiały lub poprzecznie z ułożonej powierzchni. Jeśli chodzi o profesjonalny dach ze strzechy – cena uzależniona jest od regionu i od firmy, która oferuje taką usługę. Koszt za 1 metr kwadratowy waha się zwykle od 50 do 300 złotych, jeśli zaś chodzi o trwałość takiego pokrycia – to wynosi on od 50 do 100 lat. Dachy trzcinowe należą do najtańszych opcji pokryć na zewnątrz. Taki zakres cenowy jest orientacyjny i czasami mając indywidualne i unikalne potrzeby inwestycja może wynieść o wiele więcej.

Decydując się na pokrycie dachowe ze strzechy należy wziąć pod uwagę kilka aspektów – należy zdecydować się na profesjonalistów, którzy w odpowiedni sposób zamontują trzcinę, by móc cieszyć się efektem przez kilkadziesiąt lat. Montaż takich dachów uzależniony jest od firmy, która to robi, ponieważ każdy ma własne i sprawdzone techniki montowania, które wpływają potem na wytrzymałość dachu.