Dopasowanie ogrodzenia do budynku

Dopasowanie ogrodzenia do budynku

11 grudnia, 2015 Zabytki 0
Ogrodzenie frontowe

Właściwie dobrane ogrodzenie podkreśla charakter i styl budynku oraz jego otoczenia – chodzi nie tylko o jego materiał, ale również o wzór. Z drugiej strony zły wybór sprawi, że ogrodzenie będzie się „gryzło” z budynkiem i to na ten kontrast będzie zwracana uwaga. Niektóre miejsca pozwalają na większą swobodę wyboru ogrodzenia, szczególnie dotyczy to domów jednorodzinnych, ale w przypadku niektórych pewne rozwiązania z definicji nie pasują. Wyobrażacie sobie operę ogrodzoną siatką?

Siatka ogrodzeniowa jest, oczywiście, dobrym rozwiązaniem np. na ogrodzenie szkoły czy działki, szczególnie gdy z jakiegoś powodu nie można sobie pozwolić na inne rozwiązanie. Świetnie się sprawdzi w otoczeniu roślin pnących lub obsadzona żywopłotem, ponieważ może pełnić rolę zielonej ściany. Dla opery zostawmy jednak inny typ ogrodzenia metalowego – wykute na zamówienie albo zakupione jako gotowe, które w połączeniu z murowanymi słupkami będzie się prezentowało elegancko i solidnie.

Każdy wie, że ogrodzenia nie można wybierać kierując się tylko jego ceną czy szybkością montażu (ogrodzenie panelowe to dla przeciętnej działki dzień lub dwa pracy), ale dopiero widok rażącego niedopasowania zwraca uwagę na ten problem. Szczególnie w przypadku terenu zabytków takie niedopasowanie jest niedopuszczalne, na szczęście jednak tutaj liczy się także opinia konserwatora zabytków.

ogrodzenie z siatki  ogrodzenie metalowe

ceglany mur